Eesti riigi abordiseaduse kohaselt on lubatud tappa pildil kujutatud kuni 12-nädalast sündimata last, seejuures riikliku rahastuse toel. Foto: flickr

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) seab oma valimisprogrammis eesmärgiks vähendada meditsiinilise põhjenduseta abortide arvu ning lõpetada nende rahastamine maksumaksja raviraha eest.

"Seame eesmärgiks vähendada meditsiinilise põhjenduseta abortide arvu erinevate meetmete abil, lõpetame nende rahastamise maksumaksja raviraha eest," lubatakse erakonna valimisprogrammis.

Varasemalt on EKRE eraldanud abordivastasele mittetulundusühingule Elu Marss 171 000 eurot niinimetatud katuserahasid.

"Elu Marsi toetuse ettepanek on EKRE fraktsiooni ettepanek. Väga hea ja ilus asi," selgitas EKRE esimees Martin Helme raha eraldamist. "Meil on täielik õigus toetada eelarve kaudu tegemisi ja ettevõtmisi, mis on kooskõlas meie maailmavaate, väärtuste ja valijate ootustega."

Samas seadis siseministeerium Elu Marsile toetuse välja maksmise tingimuseks, et mittetulundusühing ei tohi sellest rahastada tegevusi, mille otsene või kaudne eesmärk on abortide keelustamine. Seetõttu loobuski MTÜ Elu Marss toetuse saamiseks oma algsest eesmärgist kasutada seda riigieelarvelist toetust abortide täieliku välistamise eest seismisel Eestis.

EKRE aseesimees Jaak Madison on väljendanud aga seisukohta, et iga inimelu on väärtuslik, mistõttu tuleks aborte iga hinnaga vähendada: "Ka sündimata lapse elu on väga väärtuslik. Neli ja pool tuhat aborti aastas on väga suur probleem meie rahvale. Neid tuleb iga hinnaga vähendada. Neid tuleb ennetada."

Kuigi EKRE valimisprogrammis oli ka varasemalt eesmärgiks abortide arvu vähendamine ning nende riikliku rahastuse lõpetamine, siis 2019. aasta koalitsioonikõnelustel Keskerakonna ja Isamaaga sellest lubadusest taganeti.

Ühtlasi andis Martin Helme toona mõista, et tema erakonnal ei ole kavatsust aborte keelustada.

"Me ei räägi siin mingisuguses negatiivses võtmes millegi keelamisest, ära lõpetamisest. Me räägime selgelt positiivses võtmes sellest, et kui mõni inimene on sattunud kas siis psühholoogiliselt või majanduslikult kriitilisse olukorda, siis talle minnakse appi, et ta saaks teha elu jaatava otsuse," selgitas ta.

Aastal 2020 tehtud erakonna ametlikus pöördumises rõhutati veelkord, et EKRE-l ega nende toonasel valitsusel pole kavatsust aborte keelustada: "Eesti Vabariigi valitsusel ja Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal ei ole kavatsust aborte Eestis keelustada. Sellist kavatsust ei ole ka MTÜ Elu Marsil."

Sellega sooviti kategooriliselt ümber lükata kõik sellised avalikkusesse paisatud süüdistused.