448 aastat tagasi 7. oktoobril Türgi islamistlike vallutusvägede vastu võideldud ja Jumalaema eeskoste abil võidetud Lepanto merelahing tuleb tõsta vaimseks eeskujuks tänapäeva Euroopale, toonitavad Varro Vooglaid ja Markus Järvi Objektiivi saates "Fookuses".

7. oktoobril 1571 toimus Lepanto all üks Euroopa ajaloo olulisemaid lahinguid, mis peatas Türgi islamistliku invasiooni ning päästis Euroopa islamiseerumise eest.

Lahingule eelnes paavst Pius V aktiivne diplomaatiline pingutus, et ühendada vaenujalal olevad ja killustunud Euroopa katoliiklikud jõud Pühaks Liigaks, mis oleks suuteline peatama Türgi invasiooni. Paavst suutiski koondada Hispaania, Veneetsia, Paavstiriigi ja Parma ja Genova laevastikud võimsaks militaarseks löögirusikaks, mida juhtis noor Habsburgide soost väepealik Don Juan de Austria

Lahingule eelnes paavsti otsesel palvel nii võitlejate kui ka tagalas elavate katoliiklaste patukahetsus ja palve. Kristliku lääne koondatud palve tõi endaga kaasa lahingu võidu, mille järel seadis paavst Pius V sisse võiduka Maarja mälestuspüha, mida täna tuntakse Roosipärja Maarja pühana.

Peale Türgi vägede purustamist külastasid Juan de Austria ja teised väejuhid mitmeid Maarja pühamuid, et tänada Jumalaema võidu eest. Kiirläkituses Veneetsia senatile teatati võidust sõnadega, millest on saanud lahingu moto järeltulevatele põlvedele: "Non virtus, non arma, non duces, sed Maria Rosarii victores nos fecit – Ei jõud, ei relvad, ei väejuhid, vaid Maarja roosipärg andis meile võidu".

Head kuulamist ja kaasamõtlemist!

Lepanto 1571 – lahing, mis päästis kristliku lääne