Beidou-3 satelliti kandva Pikk marss 3b raketi start Xichangi kosmodroomilt 23.06.2020. Foto: Scanpix

23. juunil saatis kommunistlik Hiina Rahvavabariik orbiidile viimase Beidou nime kandva riigi oma sateliitnavigatsioonisüsteemi Maa tehiskaaslase.  

Hiina RV on oma Beidou navigatsioonisüsteemi ehitanud alates 1990. aastatest ja esimene satelliit toimetati orbiidile 2000. aasta oktoobris. 2009. aastal hakati süsteemi uuendama ja selle viimane BDS-3 nimeline konfiguratsioon koosneb 30 tehiskaaslasest, mille abil saab määrata täpset asukohta ning saata lühisõnumeid, vahendab Space.com.

Hiina ajakirjanduse andmetel pakub BDS-3 süsteem senisest suuremat ribalaiust, mis tagab parema kommunikatsioonivõimekuse ja satelliidid on varustatud senisest täpsemate aatomikelladega, mis tagavad võrreldes BDS-2 süsteemiga täpsema navigatsiooniteenuse. BDS-3 tuumiksüsteemi hakati kasutama juba 2018. aastal kuid viimase satelliidiga katab teenus kogu Maad.

Navigatsioonisatelliidid, nagu BDS-3, saadavad välja signaali, mis tuvastatakse Maal kas nutitelefonides või teistes GPS-võimelistes seadmetes asuvate vastuvõtjate poolt. Satellidisignaali on kodeeritud informatsioon, nagu täpne kellaaeg, millal signaal välja saadeti (milleks on vaja aatomikelli) ja satelliidi täpne asukoht orbiidil. Kasutaja saab täpse asukoha teada siis kui GPS-seade on kinni püüdnud vähemalt nelja satelliidi signaali. 

Hiina Beidou BDS-3 navigatsioonisüsteem konkureerib Ameerika Ühendriikide GPS-i, Venemaa Glonass-M-i ja Euroopa Liidu Galileo süsteemidega. 

Ameerika Ühendriigid tegelevad GPS-i süsteemi täiustamisega. Kolmekümne teine GPS-3 süsteemi satelliit toimetati SpaceX Falcon 9 raketiga orbiidile 30. juunil ja süsteem peaks valmis saama 2023. aastal. Viimase Glonassi satelliidi saatis Venemaa orbiidile märtsikuus. Euroopa Galileo navigatsioonisüsteem käivitati 2016. aastal ja selle viimased satelliidid peaksid orbiidile jõudma 2020. aasta lõpus.

3. augustil teatas Hiina Sateliitnavigatsiooni teenistus, et Beidou teenuse kasutamiseks vajalikud kiibid ja süsteemid on masstootmises. Beidou süsteemi üheks suuremaks eesmärgiks on peale Hiina Rahvavabariigi sõjaväe toetada riigi ekspansionistlikku majandusvööndi ja maanteede algatust.

Toimetas Karol Kallas