John Kerry Foto: WEF, ekraanitõmmis

Endine Ameerika Ühendriikide demokraatide presidendikandidaat ja riigisekretär John Kerry esines hiljuti Maailma majandusfoorumi arutelul, kus väitis, et "rahvusliku populismi peatamiseks on vaja Suurt Lähtestamist". 

Koos Kerry'iga osalesid "Suur Lähtestamine: kuidas ehitada riskidele vastu pidavat tulevikku" (The Great Reset: Building Future Resilience to Global Risks) pealkirja kandval kõnekoosolekul veel Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, hotelliketi Marriott International tegevjuht Arne Sorenson, keskkonnaorganisatsiooni Conservation International juht Muttulingam Sanjayan ja mitmed teised, vahendab uudisteprotaal ReMix.

Arutelul teatas Kerry, et Joe Bideni valitsusel on kavas taas ühineda Pariisi kliimaleppega ja tema sõnul on see üks peamiseid Suurt lähtestamist toetavaid jõude.

Maailma majandusfoorum (WEF) kirjeldab Suurt Lähtestamist kui algatust, milles suured maailmapoliitika ja -majanduse tegijad teevad koostööd, et ühiselt maandada Covid-19 kriisi tagajärgi".

Kriitikute sõnul on Suure Lähtestamise näol tegemist püüuga koondada veelgi rohkem võimu pisikese grupi inimeste kätte.

"Lähtestamine on tähtsam kui eales varem," rääkis Kerry. "Ma usun …, et me elame väga vaimustava ja koidikul."

Kuid endise riigisekretäri jaoks pole USA Pariisi kliimaleppega taasühinemine piisav. "Ma tean, et Biden usub sellesse. Ameerika Ühendriikide jaoks ei ole piisav ainult selle leppega taasühinemine. Meie jaoks ei ole piisav lepingus nõutud miinimumi täitmine," jätkas Kerry.

Kerry rõhutas arutelul, et lähtestamine on absoluutselt ülioluline rahvuslik-populistliku liikumise ideoloogia, mis võidab jätkuvalt inimeste meeli ja südameid nii Euroopas kui mujal, hävitamiseks.

Endine riigisekretär väitis, et rahvuslik-populistlike valitsuste üle kogu maailma võimule saamise põhjuseks on "demokraatlike valitsuste võimetus tegeleda kodanike jaoks oluliste probleemidega".

Kerry sõnul on rahvusliku populismi hävitamine üks "meie kõigi" prioriteetidest ja seda ei tohi eirata.

Kui tema käest uuriti, mida ta arvab 71 miljonist ameeriklasest, kes hääletasid president Donald Trumpi poolt, vastas Kerry: "Mind paneb imestama kui palju inimesi hääletas kaose, seaduse ja korra hävitamise ning standardite murdmise poolt. … Ma arvan, et selle põhjustele tuleb jälile saada."

Von der Leyen rõhutas vajadust "taastada multilateraalsed organisatsioonid" nagu näiteks Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ja Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO), mida on vaja, et puhkeks õitsele "funktsionaalne, multilateraalne reeglitel põhinev süsteem". 

Von der Leyen nimetas veel Bidenit "sõbraks Valges Majas" ja märkis, et kaks Atlandi ookeani äärset partnerit "peavad koos valmis kirjutama uue digitaalse majanduse ja digitaalse ühiskonna reeglistiku".

"Vajadus üleilmse koostöö järele selle [Covidi kriis] muutuste kiirendamine on mõlemad suure lähtestamise ajendid. Minu jaoks on see enneolematu võimalus," väitis Euroopa Komisjoni president.

Toimetas Karol Kallas