Vabade demokraatide ridadesse kuuluv justiitsminister Marco Buschmann ja roheline Lisa Paus tutvustavad Saksamaa uut soomuutmise seadust, 30.06.2022. Foto: Scanpix

Juuni lõpus tutvustasid Saksamaa pereminister Lisa Paus ja justiitsminister Marco Buschmann parlamendile nõndanimetatud enesemääramise seadust. Enesemääramise seadus hakkab kehtima ainult eesnimede ja "soo vahetamise" kohta.

"Täna on hea päev meie riigi vabaduse ja mitmekesisuse jaoks," kuulutasid Paus ja Buschmann seadust esitledes. Kui 1981. aastast kehtinud transseksuaalse seaduse kohaselt pidi ametliku "soomuutmise" jaoks läbima hormoonikuuri või lõikuse, siis uue seaduse kohaselt seda enam vaja pole, vahendab uudisteportaal ReMix.

Justiitsministeeriumi sõnul asendab uus seadus 1981. aastast kehtinud soovahetuse normid, kuna need on "sisuliselt põhiseaduse vastased".

Sugu saavad edaspidi muuta ka alla 14-aastased lapsed, kelle eest peab avalduse rahvastikuregistris täitma lapsevanem või seaduslik esindaja. Üle 14-aastased noored peavad soo muutmise avalduse ise esitama, mille juurde peavad lisama vanemate või esindajate nõusoleku. Kui viimased lapse või noore "soo muutmisega" nõus ei ole, võib ta otsida abi kohtust.

Seaduse kohaselt jääb "soo muutmine" saladuseks ja kui keegi inimese soo avalikustab, saab seda karistada trahviga.

YouGov uuringu kohaselt on 46 protsenti sakslastest uue "soomuutmise" seaduse poolt, 41 vastu.

Seaduse vastaliste seast leiab näiteks ohtralt feministide ühendusi. Bundestagis on seaduse vastu ainult opositsioonipartei Alternatiiv Saksamaale, kelle esindajate sõnul kujutab seadus "räiget reaalsuse ja bioloogiaseaduste eiramist".

Kava lihtsustada "soovahetuse" reegleid tutvustas Saksamaa sotsiaaldemokraatidest, rohelistest ja vabadest demokraatidest valitsus 2021. aasta novembris.

Seadusesse on näiteks sisse kirjutatud kava maksta "soomuutjatele" ja interseksuaalidele kompensatsiooni kui varasem seadusandlus on neile kuidagi kahju teinud.

Valitsuse hinnangul võetakse seadus vastu enne aasta lõppu ja seda ei ähvarda suurt miski, sest valitsusparteidel on Bundestagis "mugav" häälteenamus. 

Toimetas Karol Kallas