Talibani korravalvurid Kabulis, 28.08.2023 Foto: Scanpix

Taliban rajab Afganistani linnades ulatusliku inimeste jälgimissüsteemi ja kasutab selleks Ameerika Ühendriikide rajatud videokaamerate võrku ning NATO riikide koostatud julgeolekuplaane.

Afganistani pealinnas Kabulis on tänavatel tuhandeid kaameraid ja Talibanil on kavas Hiina Rahvavabariigi elektroonikaettevõtte Huawei abiga võrgustikku laiendada. Jälgimissüsteemi loomise kavast rääkis ajakirjanikele Afganistani välisministeeriumi kõneisik, vahendab Reuters

Talibani sõnul on jälgimissüsteemi loomise taga soov tagada turvalisus ja tõkestada Islamiriigi tegevust, mis on korraldanud Afganistani linnades mitmeid rünnakuid.

Rahvusvahelise terrorivõrgustikuga aitavad Talibanil võidelda paljud maailma riigid, kelle seas on nii Ameerika Ühendriigid kui Hiina Rahvavabariik. Paljud eksperdid imestavad samas, kuidas Taliban suudab sellist programmi rahastada, kuna režiim on kroonilises rahahädas. Inimõiguslased leiavad lisaks, et selline süsteem pole mõeldud niivõrd terrori tõkestamiseks, kuivõrd inimeste kuuletuma sundimiseks. 

Linnade "olulistesse piirkondadesse" valvekaamerate paigutamiseks ja Ameerika Ühendriikide poolt, enne 2021. aastal toimunud kiirkorras taganemist, loodud jälgimissüsteemi rakendamiseks on koostatud neljaaastane kava. 

Riigi siseministeeriumi kõneisik Abdul Mateen Qani kirjeldab projekti: "Hetkel me töötame välja Kabuli julgeolekukaarti, mida koostavad julgeolekueksperdid ja see võtab kaua aega. Meil on valmis juba kaks kaarti, millest ühe valmistas eelmise valitsuse jaoks ette USA ja teise on koostanud Türgi."

Millal Türgi turvakaart valmis, Qani ei täpsustanud.

Ameerika Ühendriikide riigidepartemangu kõneisik kinnitas, et USA valitsus ei ole Talibani "partner" ja on Talibanile selgelt mõista andnud, et Afganistanist ei tohi taas saada terroristidele turvaline varjupaik.

Qani sõnul räägiti kaameravõrgustiku rajamise teemal augustis Hiina RV ettevõtte Huaweiga, kuid seni pole mingeid lepinguid sõlmitud.

Qani kinnitas lisaks, et kaameravõrgustiku rajamine on kooskõlas šaria seadustega, mis keelab "privaatsetes kohtades" filmimise.

Bloomberg News samas kirjutas augustis, et Taliban ja Huawei on jõudnud "suulise kokkuleppeni" jälgimissüsteemi paigaldamise osas.

Hiina RV välisministeeriumi kõneisik teatas, et tema ei tea sellistest kõnelustest [Huawei ja Talibani vahel] midagi ja lisas: "Hiina on alati toetanud Afganistani rahu- ja ülesehitusprotessi ning toetanud Hiina ettevõtteid, mis on seotud vastava olulise praktilise koostööga." 

Talibani kinnitusel on Kabulis ja teistes Afganistani linnades paigaldatud üle 62 000 kaamera, mille pilti jälgitakse kesksest kontrollkeskusest. Viimati uuendati turvakaamerate võrgustikku suuremas mahus 2008. aastal, kui Afganistanis tagasid rahu lääneriikide sõdurid.

Kui 2021. aastal lääneriikide väed Afganistanist kiirkorras lahkusid, rääkis toonane asepresident Amrullah Saleh, kuidas valitsusel on kavas Kabuli kaamerasüsteemi suures mahus täiustada ja NATO koalitsioon on selleks eraldanud sada miljonit dollarit.

Toimetas Karol Kallas