Migrandid Tuneesias 2023. aasta juunis. Foto: Scanpix

Tuneesia piirivalve vahistas neli päeva kestnud suuroperatsiooni käigus 2507 isikut, kes oli kavatsenud sõita Tuneesiast üle Vahemere ebaseaduslikult Euroopa Liitu, teatas Tuneesia Rahvuskaardi pressiesindajale viidates 20. septembril Slovakkia internetiväljaanne „Postoj".

Samuti vahistati 62 ebaseaduslike migrantide ülevedajat. Operatsioon ise kestis 15.–18. septembrini, täpsustas pressiesindaja.

Kinninabitutest 581 olid tuneeslased, ülejäänud olid aga pärit Sahara kõrbest lõuna poole jäävatest Aafrika riikidest. Tuneesia julgeolekujõud viisid kõnealuse operatsiooni läbi mitmes Vahemere-äärses maakonnas, sealhulgas Safakise maakonnas, mis on Itaaliasse ebaseaduslikult pürgijate peamine teeleasumiskoht. 

Tuneesia julgeolekujõudude varasemast palju elavam ebaseaduslike migrantide püüdmissoov on tingitud ühest Tuneesia ja Euroopa Liidu vahel hiljuti sõlmitud kokkuleppest. Vastavalt kokkuleppele lubas EL aidata Tuneesiat 900 miljoni euroga, kui too asub tegusamalt takistama ebaseaduslikke migrante ja nende salajasi ülevedajaid.

Mainitud kokkuleppe sündi soodustas oluliselt Tuneesia ühiskonnas valitsev tõrjuv suhtumine ebaseaduslikesse sisserändajatesse. Viimastel kuudel on suhtumine neisse muutunud ses Põhja-Aafrika riigis üha vaenulikumaks. Sama kehtib ka nendega ringikäimise kohta. Tuneesia president Kais Saied isiklikult on süüdistanud sisserändajaid selles, et nood toovad riiki „vägivalla, kuritegevuse ja lubamatu käitumise". 

Sarnane kokkulepe oli EL-il kuni 2011. aastani ka Tuneesia naaberriik Liibüaga. Vastutasuks EL-ilt saadud raha ja muu eest (näiteks piirivalvekaatrid jms.) püüdsid Liibüa julgeolekujõud tollal kinni ja paigutasid laagrisse range valve alla peaaegu kõik Liibüa kaudu ebaseaduslikult EL-i pürgijad. Neid hoiti laagris kinni seni, kui neil kadus viimaks tahtmine Liibüa kaudu EL-i trügida. 

See kokkuleppe lõppes sisuliselt 2011. aastal, mil NATO õhurünnakute ja välismaiste palgasõdurite toel haarasid Liibüas võimu välisriikide mahitatud riigipöörajad. Seejärel said ebaseaduslike sisserändajate vood taas vabalt liikuda Liibüa kaudu Itaaliasse, sealt aga juba edasi mujale Euroopa Liitu.

Toimetas Tõnu Kalvet