Kevin McCarthy tagandamise järgsel pressikonverentsil, 3.10.2023 Foto: Scanpix

Ühispartei vabariiklasest Ameerika Ühendriikide kongressi spiiker Kevin McCarthy kaotas peale valitsuse ajutise rahastamise kava läbisurumist algatatud umbusaldusavaldust 3. oktoobril oma ametikoha.

Umbusalduse McCarthy vastu algatas RINO-de (Republican In Name Only; vabariiklased ainult nime poolest) hulka mitte kuuluv ja julgemaid vabariiklasi koondava Vabaduse fraktsiooni (Freedom Caucus) liige, Florida osariigi rahvaesindaja Matt Gaetz. Gaetzi etteheiteks McCarthy'ile on viimase liigne leplikkus demokraatide valitsuse süvariigi programmi, massisisserände, maksumaksja raha raiskamisega, USA majandust hävitavate rohekavadega jne, vahendab Breitbart.

Gaetz põhjendab sotsiaalmeedias oma McCarthy tagandamise soovi:

"Ma ei kuula nende õpetussõnu, kes lömitavad ja põlvitavad lobistide ning erihuvide ees; nende ees, kellele kuulub meie [partei] juhtkond; nende, kes õõnestavad seda linna [USA pealinna Washingtoni; riigivõimu] ja võtavad laenu meie tulevaste põlvkondade tuleviku arvelt."

McCarthy tagandamise poolt hääletas 216 ja selle vastu 210 saadikut.

Kuna vabariiklaste saalipoolel keerati Gaetzi mikrofon kinni ja teda ei lubatud rääkima, pidi ta oma McCarthy tagandamist põhjendava kõne pidama demokraatide mikrofoni taga.

Vähem kui üheksa kuud ametis olnud McCarthy ise leiab, et ta kaotas ameti "õige asja tegemise" eest.

Kes võiks saada uueks spiikriks, hakkab kongress arutama 10. oktoobril ja uut kandidaati hakatakse hääletama ilmselt 11. oktoobril. McCarthy ise uuesti kandideerida ei kavatse. 

Endine spiiker soovitas uuele spiikrile kohe muuta ära reegel, mis lubab spiikri umbusaldamise algatada ainult ühel kongressi saadikul. See reegel võeti vastu käesoleva aasta jaanuaris ja tänu sellele pisut põhimõttekindlamad vabariiklased McCarthy spiikriks saamise poolt hääletasid. McCarthy jagas toona Vabaduse fraktsioonile mitmeid lubadusi, mida ta pole täitnud.

Ta süüdistas kaheksat vabariiklast, kes koos demokraatidega tema vastu hääletasid, et nad ei ole "tootlikud, nad ei ole konservatiivid [RINO-d] ja neid ei tohi konservatiivideks [RINO-deks] nimetada".

Hinnangute kohaselt oli spiikriameti näol tegemist McCarthy poliitikukarjääri tipuga.

Kongressi spiiker on Ameerika Ühendriikide avalikus võimuhierarhias presidendi ja asepresidendi järel kolmas inimene. 

McCarthy on esimene Ameerika Ühendriikide spiiker, kes on kaotanud ameti umbusaldushääletusega.

Toimetas Karol Kallas