Lugemisringi üks organisaatoritest Piret Karro. Foto: Facebook

Vabamu plaanib sel laupäeval korraldatava nn feministliku lugemisringi raames 14-19 aastastele noortele tutvustada Feministeeriumi artiklit "Häbitu ettepanek", kus kirjeldatakse naturalistlikus ja detailirohkes stiilis autori vaateid sellele, millised peaks olema nn feministlikud noorte seksuaalvahekorrad.

Laupäeval kell 14 virtuaalselt toimuvas aruteluringis on plaanide kohaselt lähtekohaks feminist Heather Corinna artikkel "Häbitu ettepanek", mis kirjelduse kohaselt tõstatab "mitmeid vastuolulisi küsimusi esimese vahekorra kohta." "Artikkel kutsub lugejat üles märkama, mida erinevate sugude puhul seksuaalsuse kohta eeldatakse ja kujutama ette vahekorda võrdsete partnerite vahel. Autor pigem püstitab küsimusi kui jagab vastuseid, seega jätab ruumi kriitiliseks aruteluks," selgitas arutelu sisu pressiteate vahendusel Vabamu näituste juht Piret Karro.

Feministeeriumis juba 2015. aastal arvaldatud artikkel algab nn tüüpilise alaealiste seksuaalvahekorra kirjeldusega, kus tüdruk on passiivsemas ja poiss algataja rollis. Artikli autori sõnul on aga probleemiks see, et sellises stsenaariumis jääb tähelepanuta "tüdruku iha".

"Kuskil pole näha tugevat, möödapääsmatut seksuaalset iha, sügavat, peadpööritavat seksuaalset naudingut või tõelist, partneriga samaväärset seksuaalset rahuldust. Iha ei ilmuta end selles loos, mida paljud peaksid ideaalseks täiskasvanuellu astumiseks, mitte kusagil. Kuulsime, kui tüdruk andis nõusolekuks jah-sõna, kuid mitte kordagi ei palunud ta ise. Tema "jah" oli pigem vastuseks kellegi teise ihale, mitte enda iha kinnitus. Tema "jah" on ebakindel, aga seksuaalne iha – otsustagu me selle ajel midagi ette võtta või ei – on kindel, kaheldamatu ja visa," kirjutab Corinna.

Säärase olukorra põhjuseks on autori sõnul "patriarhaat". "Kui see pole sinu jaoks selge kui seebivesi või sul on vaja väikest meeldetuletust, siis siit saad spikri. Juba mitutuhat aastat on naiste seksuaalsust peetud lihtsalt meeste seksuaalsuse kõrvalnähuks. Kogu meie dokumenteeritud ja kõrgelthinnatud inimajaloo jooksul on mehed valitseva klassina olnud niisamuti naiste kui omaenda seksuaalsuse peremehed (isegi siis, kui neil esimesega mingit pistmist pole). Naistel pole tihti olnud mingit sõnaõigust selles, mida mehed nende kehadega ette võtavad ja seksiks otsustavad kutsuda, või kui meil on ka avanenud võimalus end väljendada, siis ainult läbi kitsa meheliku iha perspektiivi," seisab loos.

Seejärel esitab Corinna oma nägemuse sellest, kuidas säärased vahekorrad toimuma peaks. "Kuidas oleks, kui ta tunneks end mugavalt vaid kuu aega kestvas suhtes või kui ta partner oleks samast soost ning kõik teda ümbritsevad inimesed toetaksid teda, ta seksuaalseid valikuid ning nende tähtsust tema jaoks ikka sama palju? Kuidas oleks, kui ta oleks kellegagi esimest korda vahekorras selleks, et jätta hüvasti, mitte selleks, et suhet põlistada, ja kellelgi poleks sellest midagi ega vihjataks, nagu ei saaks ta suhtesse jäämata hakkama?" kirjutab Corinna muuhulgas.

"Kuidas oleks, kui tema jaoks oleks tõeline „esimene kord" siis, kui talle suuseksi tehakse, või kui ta teeks anaalseksi oma meespartnerile (ja kuidas oleks, kui ta partner tunneks, et see ongi tema „tõeline" esimene kord?), või kui ta masturbeeriks ja ei ta ise ega keegi teine seaks kahtluse alla nende kogemuste õigust kvalifitseeruda esimeseks seksuaalseks vahekorraks?" küsib autor. Artikkel jätkub pika ja detailirohke kirjeldusega sellest, milline Corinna hinnangul peaks positiivne noorte vaheline seksuaalkogemus välja nägema.

Vestluses osaleb seksuaaltervise ja -hariduse ekspert Kristina Birk-Vellemaa, kes on valmis vastama tekkinud küsimustele. Lugemisringi juhendab Kadri-Mai Kuldkepp Feministeeriumist.

Lugemisringid toimuvad Zoomis ning osalemiseks saab end kirja panna siin.

Vabamu käivitas koos Feministeeriumi portaaliga veebruaris veebipõhiste lugemisringide sarja, mis on muuhulgas suunatud vene noortele. Projekti rahastab Ühendkuningriigi huvisid esindav Briti Nõukogu.

Toimetas Jaanus Vogelberg