Baieri ministerpresident Markus Söder Foto: Scanpix

Saksamaa föderaalse halduskohtu otsuse valguses, millega leiti, et koroonapiirangud olid põhiseaduse vastased, ebaproportsionaalsed ja ilma sisulise mõjuta, tahab Baieri liidumaa hakata hüvitama inimestele koroonapiirangute ajal tehtud trahve, vahendab Bayerischer Rundfunk.

Halduskohtu otsus puudutab konkreetset aega – 1.-19. aprill 2020. Baieris trahviti selles ajavahemikus 22 076 inimest koroonapiirangute eiramise eest. Pärast Saksa halduskohtu otsust tegi Baieri justiitsminister Georg Eisenreich ettepaneku hüvitada inimestele ebaõiglaselt määratud trahvid.

Rõhuvas enamuses määrati trahvid toonaste rangete liikumispiirangute mittejärgimise eest. Liikumispiirangutega lubati inimestel minna kodus välja ainult mõjuval põhjusel, näiteks tööle, poodi, arsti juurde või sporti tegema. Lihtsalt jalutamine või näiteks pargis pingil istumine oli sisuliselt keelatud. 

„Kui kodanikud esitavad vastava taotluse, siis ma olen seisukohal, et juhtudel, mil trahv ebaõiglaselt määrati, tuleb see ka tagasi maksta," sõnas Eisenreich. „Selles küsimuses valitseb konsensus (liidumaa) valitsusega." Kord, kuidas trahve täpsemalt hüvitama hakatakse, on väljatöötamisel.

Samas on näiteks vabad demokraadid (FDP) nõudnud, et trahvid tuleks maksta tagasi kõikidele ja ilma tingimusi esitamata. „[Baieri juht] Markus Söder piiras liikumispiirangutega põhiseaduse vastaselt kodanike põhiõigusi," märkis Martin Hagen FDP-st ja leidis, et kuna tegemist oli põhiseaduse rikkumisega, siis ei peaks ükski kodanik seetõttu liidumaa eelarvet oma trahviga täitma. Ta peab õigeks, et kõik trahvid tuleks automaatselt tagasi maksta, sest lisaks on 22 000 trahvi tagasimaksmise eraldi menetlemine täiesti tarbetu halduskoormus ametiasutustele. 

Toimetas René Allik