On 26. oktoober aastal 2009 ning miljardär George Soros poseerib piltnikule Kesk-Euroopa Ülikoolis, kuhu ta on saabunud viieks päevaks loenguid pidama. Foto: Scanpix

Pärast valitsuse visa kampaaniat George Sorose mõju vastu Ungaris on avatud piiride aktivisti poolt asutatud Kesk-Euroopa Ülikool (CEU) hakanud Budapestis kotte pakkima ja sõlminud lepingu uute ruumide rentimiseks Austria pealinnas Viinis.

Valitsus on varasemalt väitnud, et CEU ei tohiks väljastada nii Ungari kui USA diplomeid, omamata Ühendriikides ülikoolilinnakut.

CEU aserektori Éva Fodori hinnangul on neil siiski veel väike lootus kolimist vältida, olles äsja käivitanud filiaali New Yorgi osariigis.

Ungari pole aga seda sammu veel heaks kiitnud ning Fodor selgitas, et "kui valitsus seda kokkulepet juuni keskpaigaks ikka veel allkirjastanud pole, siis me hakkame plaanima kogu ülikooli üleviimist Viini."

"Raske on töötajaid värvata, kui me ei saa neile isegi öelda, kus nende uus töökoht asuma hakkab," ütles Fodor.

Selle nädala alguses peetud pressikonverentsil ütles Ungari peaminister Viktor Orbán, et valitsus ei ole ülikooli saatuse kohta veel otsust langetanud.

Sorose pikaaegne käepikendus Eestis loobus Ungari aukonsuli kohast

Hellam: Orbán on lubanud aasta jooksul hävitada Sorose organisatsioonid Ungaris

Hardo Pajula: ülikoolid on juba uusmarksistide kontrolli all, bürokraatiaaparaat enam-vähem samuti