Angela Merkel ja Bill Gates Berliinis, 23.01.2008 Foto: Scanpix

Bill Gatesi ja temaga seotud neli suurt vaktsiini-vabaühendust usurpeerisid lääneriikide Covid-19 haldamise ning seda suuresti maksumaksjate raha eest. Neist mitte keegi oma tegude eest ei vastuta, selgub Politico ja Die Welti koostöös ilmunud mahukast uurimusest. Objektiiv avaldab tõlke osade kaupa ja käesolev on neist kuueteistkümnes.

Kuna tegemist on mahuka tekstiga, avaldab Objektiiv selle tõlke osade kaupa. Jutumärgid sõnadele-väljenditele, nagu "elu päästvad vaktsiinid", "heategevusorganisatsioon" ja sarnastele ametliku Covidi propagandaga kaasas käinud tähistele on lisatud Objektiivi poolt. Ülevaate esimene, teine, kolmas, neljas, viies, kuues, seitsmes, kaheksas, üheksas, kümnes, üheteistkümnes, kaheteistkümnes, kolmeteistkümnes, neljateistkümnes ja viieteistkümnes osa.

Inimene, kes andis vaktsiinidooside maailmas jagamise võrgustikule nõu, rääkis: "Omal viisil täitis Bill ja Melinda Gatesi Sihtasutus tühimiku, mille tavajuhul oleks ellu viinud Ameerika Ühendriigid. Kui nemad ei oleks aidanud juhtida vaktsiinidooside maailmas jagamist või aidanud luua COVAXit, siis ma pole kindel, et keegi oleks seda üldse teinud."

USA Rahvusliku Julgeolekunõukogu kõneisik Adrienne Watson väitis: "Ameerika Ühendriigid … algatasid üleilmse vaktsineerimise pürgimuse." 

"Ameerika Ühendriigid on teinud rohkem kui ainult juhtinud viimase viieteistkümne kuu jooksul üleilmset Covid-19 vastu vaktsineerimise pürgimust. USA on esimene ja seni veel ainukene riik, kes on loobunud oma kohast vaktsiinitellimuste järjekorras," jätkas Watson.

2021. aasta mais lubas USA annetada juuni lõpuks ülejäänud maailmale lisaks 80 miljonit vaktsiinidoosi, millest suurem osa pidi minema COVAXile. Lubadus pidi aitama Maailma Terviseorganisatsioonil (WHO) täita 2022. aasta keskpaigaks 70 protsendi maailma inimeste vaktsineerimise eesmärki. See oli üks mitmetest 2021. aasta suvel antud lubadustest suurendada USA vaktsiiniannetusi välismaal. Suve keskel andis USA järgmise lubaduse jagada madala sissetulekuga riikidele 500 miljonit Pfizeri vaktsiinidoosi. 

Gavi tegevjuht Seth Berkley hakkas viimaks nägema lääneriikide tõusvat teadlikkust probleemi osas, et vaestest riikidest on vaja Covid välja juurida, või vastasel juhul saavad neist uute tüvede katselavad.

Berkley rääkis toona: "Algusest peale me oleme rääkinud, et "teie turvaolek saabub siis kui kõigil on turvaline". Ma arvan, et kõik inimesed noogutasid selle peale ja ütlesid "jah". Ma pole kindel, et nad seda uskusid seni kui Indias tekkis Delta tüvi. Ma arvan, et siis inimesed ütlesid "hea küll, nüüd me saame aru"."

Kuid juuni möödudes nägi COVAX jätkuvalt vaeva suurte vaktsiinikoguste tarnimisega maailma madala sissetulekuga riikidesse. See oli viie kuu jooksul tarninud 64 miljonit vaktsiinidoosi. Ameerika Ühendriike võrdluseks tuues – seal oli selleks ajaks vaktsineeritud 62 protsenti abikõlbulikest täiskasvanutest ja päevas manustati keskmisel 2,2 miljonit vaktsiinidoosi. Suurem osa lubatud vaktsiinidoosidest ei jõudnud vaestesse riikidesse enne mitut nädalat.

Ajal kui maailma tervisekogukond ja vaeste riikide ametnikud muutusid kasvava vaktsiiniebavõrdsuse pärast üha nörritatumaks, jätkas Bill Gates ravimitööstuse väidete kordamist, et intellektuaalomandi jagamine ei paranda olukorda.

Kui Sky News küsis 2021. aasta aprillis Gatesilt, kas vaktsiiniretseptide jagamisest oleks mingit kasu, vastas ta empaatilise "eiga". Ta põhjendas vastust sellega, et "maailmas on ainult väike hulk vaktsiinivabrikuid" ja teistes riikides tootmisvõimsuste laiendamine on keeruline.

"Probleem, mis hoiab vaktsiinide jagamist kinni, pole intellektuaalomandis," jätkas ta.

Kuid teiste maailma juhtivate tervise eest seisjate arust oli see üks mitmetest takistustest vaktsiinivõrdsuse saavutamise teel.

Kõige suurem takistus, miks COVAX ei saanud vaestesse riikidesse vaktsiinidooside tarnimisega hakkama, peitus lääneriikide vaktsiiniahnuses. Toona leidsid maailma tervisejuhid, et kui maailma võimsamate riikide juhte ei õnnestu veenda oma doose jagama, siis järgmiseks kindlaks vaktsiinivõrdsuse lahenduseks oleks tehnoloogia ja intellektuaalomandi jagamine.

Kolm päeva pärast Sky Newsi Gatesi intervjuud hakkas Covidi vaktsiinide intellektuaalomandit puudutav ummikseis raugema. 

Katherine Tai Foto: Scanpix

28. aprillil suhtles Bill Gates USA kaubandusesindaja Katherine Taiga. Kõne teemaks oli suurem vaktsiinide jagamine ja vaktsiinide intellektuaalomandi peatamine, mille üle peeti aru Maailma Kaubandusorganisatsioonis (WTO). See oli Tai teine kohtumine nelja suure terviseorganisatsiooni (Gatesite Sihtasutus, Wellcome Trust, Gavi ja CEPI) esindajaga. Aprillis oli ta samal teemal kohtunud Berkley'iga, näitavad kohtumise dokumendid.

Vaatamata jõuliste isikute, nagu seda on Gates, vastuseisule, teatas Tai 5. mail, et Ameerika Ühendriigid toetavad vaktsiinide intellektuaalomandi ajutist peatamist. Pommuudis tuli ootamatusena Euroopa Liidule, mis selle peale üritas kiirkorras oma positsioone ümber hinnata. Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Itaalia peaminister Mario Draghi andsid mõlemad avalikult mõista, et nad on ettepanekule avatud.

Päev peale USA teadaannet suhtlesid Bill ja Melinda French Gates Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga.

Saksamaa valitsus keeldus avaldamast kõneluse üksikasju, tuues ettekäändeks, et see nõrgestaks Saksamaa positsioone rahvusvahelistes organisatsioonides ja võiks halvendada kahepoolseid diplomaatilisi suhteid.

Teisalt samal päeval kui Gatesid Merkeliga suhtlesid, väitis kantsleri pressiesindaja Süddeutsche Zeitungile, et intellektuaalomand on innovatsiooni allikas ja USA ettepanekul on vaktsiinide tootmisele rasked tagajärjed.

Samuti ei jaganud Merkeliga peetud kõneluse sisu kohta teavet Gatesite Sihtasutus. Samas Sihtasutuse pressiesindaja rääkis: "Me oleme osa laiemast maailma tervisekogukonnast ja me saame aru, et meile on avatud mõned uksed, mis teistele on suletud. Me võtame oma vastutust väga tõsiselt ja kasutame oma mõju, et valgustada meie partnerite vaateid vaestes riikides."

7. mail teatas Gatesite Sihtasutuse tegevjuht Mark Suzman, et "Sihtasutus toetab pandeemia ajal kitsast intellektuaalomandist loobumist".

Kui pressiesindaja käest uuriti Gatesite ja Merkeli kõne kohta, vastas see: "Meie esindajad suhtlevad regulaarselt rikaste riikide juhtidega, et need jagaksid vaktsiinidoose vaeste riikidega ja rahastaksid COVAXi ning ACT-Ad." Ta keeldus täpsustamast kõneluse sisu.

Esimene osa.

Teine osa.

Kolmas osa.

Neljas osa.

Viies osa.

Kuues osa.

Seitsmes osa.

Kaheksas osa.

Üheksas osa.

Kümnes osa.

Üheteistkümnes osa.

Kaheteistkümnes osa.

Kolmeteistkümnes osa.

Neljateistkümnes osa.

Viieteistkümnes osa.

Toimetas Karol Kallas