Trumpi toetajad Detroitis valimisjaoskonna juures protestimas. Foto: Scanpix

Michigani osariigis Detroitis, mis on demokraatide kants, teatatakse võimalikest valimisrikkumistest, vahendab Federalist.

Kohaliku aja järgi kolmapäeval teatas Trumpi administratsioon, et annab sisse kohtuasja, kus väidetakse, et osariigis on süstemaatiliselt takistatud vabariiklastest valimisjälgijate tööd. Sotsiaalmeedias levivad videod sellest, kuidas kohalikud valimistöötajad takistavad vabariiklastel protsessi jälgimist.

Näiteks postitas osariigi senaator Aric Nesbitt video, kus valimistöötajad paistavad rõõmsalt hõiskavat iga kord, kui valimisjälgija ruumist välja saadetakse. Väidetavalt on seda juhtunud süstemaatiliselt.

Federalist kirjutab, et selline praktika on ääretult problemaatiline. Nimelt kehtib põhimõte, et kui posti teel laekunud hääletussedel on raskesti loetav, võib valimistöötaja selle tulemused tühja valimissedelisse ümber kirjutada. Kuna nii tekib ilmselge pettuse oht, peab ümberkirjutamist jälgima vaatleja.

Kohaliku MTÜ Amistad Project advokaat Phill Kline andis kolmapäeval samuti sisse kohtuaasja, kus väidab, et nii on kümneid tuhandeid sedeleid võltsitud. Samuti kinnitati säärased sedeleid tema sõnul ilma vajaliku vabariiklasest ametniku heakskiiduta.

Federalistiga rääkinud anonüümsust palunud vabariiklasest valimisjälgija ütles, et neid aeti ruumist välja, kuna jälgijaid olevat olnud liiga palju. Samas on valimisruumid tohutult suured – tegu on kohaliku konverentsikeskusega.

Eriti kummastav on see, et pärast valimisjälgijate väljasaatmist asusid valimistöötajad ruumide aknaid papiga kinni katma.

Üks valimisjälgija on aga andnud tunnistuse, et talle räägiti, kuidas valimistöötajad muudavad saabuvate sedelite kuupäevi, et need arvesse läheksid. Michiganis tohib arvesse võtta vaid neid sedeleid, mis on saabunud kohaliku aja järgi kella 20ks õhtul valimispäeval, kolmandal novembril.

Federalist juhib tähelepanu, et Detroiti valimisi on aastaid saatnud korruptsioonisüüdistused. Näiteks leidis 2005. aastal korraldatud audit, et 30% linnaosadest oli probleeme valimisnimekirjadega. Süüdistuste kohaselt leidus seal valijaid, kes olid kas surnud või linnast välja kolinud. 2016. aasta valimistel registreerisid aga osad valimismasinad rohkem hääli, kui oli valimistöötajate poolt kokku loetud. Seetõttu ei õnnestunud hääli hiljem ka uuesti üle lugeda.

Toimetas Jaanus Vogelberg