Kanada peaminister Justin Trudeau pidamas esmaspäeval 7. veebruaril kõnet Kanada parlamendi alamkojas. Foto: Scanpix

Kanada peaminister Justin Trudeau pole loobunud oma raske käe suhtumisest koroonapiirangute vastu protestijate suhtes. Protestijad on sisuliselt halvanud pealinna Ottava igapäevaelu ja sulgenud mitu riigi suurimate hulka kuuluvat piiriületuspunkti Kanada ja USA vahel. 

Kanada veoautojuhtidega riigi Covid piirangute vastu ühinenud tuhanded põllumehed blokeerisid traktorite ja rasketehnikaga Kanada Alberta ning USA Montana osariikide vahel asuva Couttsi piiriületuspunkti. Esmaspäeva õhtul suleti mõlemas suunas Ontario osariigi Windsori- ja USA Michigani osariigi Detroiti linna vahel asuv Ambassadori silla piiripunkt, vahendab Bloomberg. 

Couttsi piiriületuspunkt Kanada ja USA vahel. Pilt: Google Maps 

Viimane nimetatutest on kahe riigi ja mõlema suurima kaubanduspartneri vahel võtmetähtusega "arter", mille kaudu liiguvad USA autotootjatele suunatud kaubad ja autoosad. 

Detroiti ja Windsori linnade vahel asuv Ambassadori sild. Pilt: Google Maps

Mööda Ambassadori silda jõudis 2021. aastal Kanadast USAsse 1,4 miljonit veoautot. Lisaks on meelt avaldavad veoautojuhid ja põllumehed sulgenud kolmanda olulise, Detroitist ligi 105 kilomeetri kaugusel asuva piirisilla. 

Esmaspäeval esines Trudeau esimest korda protestide jooksul Kanada parlamendis ja hoiatas protesteerijaid, et need takistavad majanduse toimimist ning ei austa demokraatiat.

Samuti võttis ta sõna meeleavaldajaid toetavate konservatiivide suhtes, kes leiavad, mööda Ottawa suuri magistraale pargitud veoautod sümboliseerivad pandeemia küsimustes riiki sügavalt lõhestavat olukorda.

"Meie riik on saanud pandeemiast üle olles ühtne ja üksikud inimesed, kes karjuvad ja lehvitavad haakristilippudega, ei määratle kanadalasi," rääkis Trudeau, mõeldes meeleavalduste alguspäevil kaks nädalat tagasi mõne üksiku meeleavaldaja poolt kasutatud lippe, millel oli võrreldud Kanada Covidi- ja natsionaalsotsialistliku Saksamaa režiime. 

Kanada peaminister läks parlamendis kõne pidades korra isegi nii hoogu, et peaaegu karjus: "See pandeemia on kõigi kanadalaste jaoks olnud väga vastik. Kõik on Covidist väsinud, kuid need meeleavaldused ei ole viis, kuidas sellest üle saada."

Esmaspäeval otsustas Ontario Ülemkohus, et kümme päeva ei tohi Ottawas kõrvu lukustavaid veoautosignaale ja pasunaid kasutada. 

Politsei on üritanud nii Ottawas kui piiriületuspunktides meelt avaldavaid inimesi sundida lahkuma piirates neile nii kütuse kui esmatarbekaupade ligipääsu, kuid see pole õnnestunud. Ottawa on välja kuulutanud hädaolukorra, kuid protestijad lubavad, et nad ei lahku enne kui on kaotatud kõik koroonapiirangud. 

Möödunud reedel teatas Trudeau, et "sõjaväe kaasamine pole kavas". 

Esmaspäevase parlamendi hädaolukorra arutelu algatati vasakpoolse Uue Demokraatliku Partei (New Democratic Party) nõudmisel.  Peaministri sõnul tahavad meeleavaldajad tühistada möödunud septembris toimunud parlamendivalimised, millega Trudeau liberaalid said võimule kolmandat korda, kuid ilma parlamendienamuseta. 

Couttsi meeleavaldus. Video: @VigilantFox

Trudeau sõnul näitasid valimised, et "kanadalsed valisid pandeemiast üle saamiseks vaktsiinid, nad valisid teaduse". 

Toimetas Karol Kallas