Beeple: Igapäevane: esimesed 5000 päeva, 2021. Fragment. Foto: Scanpix

Digitaalselt loodud kunstiteoste plokiahelapõhistest äravahetamatutest turvatunnustest pidi saama kunstiturgu kapitaalselt ümber korraldav revolutsioon. Paraku tänaseks on nimetatud turvatunnustega digikunsti hinnad vabalanguses, kirjutab Karol Kallas.

Digikunsti Plokiahelapõhiste äravahetamatute turvatunnuste (non-fungible tokens; NFT) turud on tänaseks kaotanud oma veebruarikuisest tipust ligi 70 protsenti, vahendab Futurism.  

Käesoleva aasta alguses toimus plahvatuslik plokiahelapõhiste digitaalsete sertifikaatide – NFT –, mis annavad ostjale ainuõiguse ostetud digitaalsele kunstile, hoolimata sellest kui mitu korda seda kopeeritakse, väärtuse kasv ja digitaalsete kunstiteoste hinnad hüppasid digirahas kümnete miljonite dollariteni.

Näiteks Mike Winkelmanni, kes on võtnud omale kunstniku nimeks Beeple, digikunstniku teos "Everydays: The First 5000 Days" (Igapäevane: Esimesed 5000 päeva) müüdi Christie oksjonimajas maha 69 miljoni dollari (ca 57M€) eest.

Beeple "Igapäeane: esimesed 5000 päeva" on 5000 pisemast digiteosest koosnev kollaaž.

Tänaseks on NFT turgude entusiasm vaibunud ja keskmise NFT litsentsi hind kõigub 1400 dollari (ca 1150€) ümber. Veebruaris, turu tipus, oli keskmiseks hinnaks 4300 dollarit (3526€).

Uudsele kunstivalla digitehnoloogiale jagub siiski ka kaitsjaid. "NFT kontspetsiooni pole mõistlik käsitelda finantsmullina," rääkis ajakirjanikele plokiahela ekspert ja Pittsburghsi Ülikooli õppejõud Chris Wilmer. "NFT-d pole suurem mull kui seda on krüptorahad."

"Saab olema maaniaid ja ebaratsionaalseid turukõikumisi, kuid krüptorahad on tulnud selleks, et jääda kestma pikaks ajaks ja nii teevad seda ilmselt ka NFTd," jätkas Wilmer.

NFT-de väärtuse langus ei tohiks tulla kellegi jaoks üllatusena. Suuremat osa sellistest varadest müüakse krüptorahas, mis on olemuslikult väga ebastabiilsed ja kõiguvad aja jooksul suurtes piirides.

Kuid kas see on NFT-de hulluse lõpp? Kui vaadata pikemat perspektiivi, on need turvatunnused käesoleval aastal ikkagi väga suures plussis ja nende väärtus on võrreldes poole aasta taguse ajaga kümme korda suurem.

Küsimusele, kas langus jätkub ja kui madalale hind kukub, ei oska keegi täna täpselt vastata. Trendid paistavad osutavat, et spekulatsioonide tipu järel ollakse jõudmas mingile stabiilsele hinnatasemele.

Teisalt on hakanud peale esialgse vaimustuse lahtumist küsimusi esitama ka NFT kunstiteoste ostjad, et mida nad täpselt makstud raha eest saavad või kus nende kunstiteosed täpselt asuvad?  

Toimetas Karol Kallas