Kokapõld Kolumbia Nariño departemangus. Foto: Scanpix

Kolumbia uue vasakvalitsuse hinnangul on sõda narkootikumidega kaotatud ja maailma suurim kokaiinitootja riik kavatseb hakata "uimastite dekriminaliseerimise laboriks".

Kolumbia kavatseb hakata uimastite dekriminaliseerimise vallas tegema koostööd teiste piirkonna vasakvalitsustega ja seda nii seadusandluse kui erinevate liitude kaudu, vahendab Washington Post.

Kui Kolumbia president Gustavo Petro käesoleval kuul ametisse asus, kuulutas ta oma kõnes: "Aeg on küps uue rahvusvahelise konventsiooni loomiseks, mis tunnistab, et sõda uimastitega on kaotatud."

Gustavo Petro Bogota linnapeana kõnet pidamas, 5.04.2013. Foto: Flickr, Gustavo Petro

Ameerika Ühendriigid on Kolumbia  kokaiinipõldude ja -tööstuse hävitamiseks kulutanud miljardeid dollareid ja tapetud on sadu tuhandeid inimesi. Hoolimata rohkem kui pool sajandit kestnud pingutustest on riigi kokaiinitoodang viimastel aastatel ajaloo suurim.

Petro narkopoliitika juhi Felipe Tascóni sõnul on hetkel harukordne võimalus luua kokaiini tootvate riikide liit, kuhu esimese hooga võiksid kuuluda veel Peruu ja Boliivia, mida juhivad samuti vasakvalitsused. Tascóni sõnul on riigi narkopoliitika lõppeesmärgiks kirjutada ümber ÜRO rahvusvahelised narkokokkulepped. 

Koos kokaiiniga kavatsetakse dekriminaliseerida ka narkootiline kanep. Narkoturu seadustamisega üritab valitsus Tascóni sõnul piirata narkokartellide ja relvarühmituste tegevust.

"Narkokaubitsejad teavad, et nende äri sõltub sellest, et narkootikumid on keelatud. Kui narkoturg seadustada, siis kaovad ära selle kõrged kasumid ja narkokaubandus kukub kokku," arvab Kolumbia uimastivaldkonna juht. 

Toimetas Karol Kallas