Moskva pilvelõhkujate linnaosa Foto: Scanpix

Vaatamata lubadustele oma tegevust Venemaal kokku tõmmata, maksid lääne pangad seal 2023. aastal rohkem kui 800 miljonit eurot makse. Seda on sõjaeelsest ajast neli korda enam.

Seitse Euroopa panka Raiffeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo ja OTP teenisid 2023. aastal Venemaal ühtekokku kolm miljardit eurot, vahendab Finacial Times.

Väidetavalt teeniti osutatud kasum varade pealt, mida pankadel ei ole võimalik Venemaalt välja tõsta. Kasumi neljakordne kasv võrreldes 2021. aastaga, tõi kaasa 800 miljoni euro suuruse maksukohustuse. 2021. aastal maksid lääne pangad Venemaale 200 miljoni euro jagu makse.

Euroopa pankade maksud moodustavad kuskil 0,4 protsenti Venemaa 2024. aasta energiasektori välistest tuludest. Samuti on see näide, kuidas lääne ettevõtted, vaatamata sanktsioonidele, aitavad Venemaal hoida rahandusvaldkonna tasakaalus.

Venemaale jäänud pangad on sanktsioonidest isegi võitnud, kuna need piiravad ühelt poolt konkurentide ligipääsu Venemaa turule ja teiselt poolt on piiratud Venemaa rahaasutuste ligipääsu rahvusvaheliste maksesüsteemidele (SWIFT jne). Mõlemad kokku tekitavad venemaalastes suuremat huvi antud pankade teenuste vastu.

Rohkem kui poole 800 miljonist maksueurost maksis Venemaale Austria Raiffeisen Bank International (RBI), mille osakaal välismaistest laenuandjatest on antud riigis kõige suurem.

Tööotsimiskuulutused näitavad, et RBI kavatseb Venemaal märkimisväärselt laieneda.

Deutsche Bank, Ungari OTP ja Commerzbank on oma tegevust tublisti kokku tõmmanud, mis võrreldes RBI-ga oli varasemaltki väiksemahuline. Intensa on Venemaal lahkumise äärel, kuid sellel pole seni õnnestunud oma äri maha müüa. UniCredit ajakirjanikele kommentaare ei jaga.

Kuigi Citygroup lõpetas era- ja äriklientide teenindamise, oli see Venemaal lääne pankadest suuruselt neljas maksumaksja, mis maksis 149 miljoni dollarilise kasumi pealt 53 miljonit dollarit makse.

Osutatud 800M€ maksunumbris ei kajastu Ameerika Ühendriikide pangad, kuna nende aruannetest pole Financial Timesi ajakirjanike sõnul võimalik Venemaa kohta lugeda välja Euroopa pankadega võrreldavaid andmeid

Suurematel pankadel tuleb Venemaalt lahkumiseks taodelda presidendi nõusolekut. 45 lääne pangast on seni selle saanud vaid seitse, mille hulgas on Mercedes-Benz Bank ja Intensa.

Toimetas Karol Kallas