Foto: Bigstockphoto.com

Statistika põhjal on Lääneriikides hüppeliselt kasvanud teismeliste "soovahetusjuhtumid". Seda kinnitavad ka operatsioone teostavad arstid. Lapsevanematele tekitab aga suurimat muret kohtuvõimu jõhker sekkumine vanemlikesse õigustesse.

"Veel kümne aasta eest oli soovahetust soovinud laste hulk üks-kaks aasta peale. Möödunud aastal oli see arv 180," ilmestas olukorda doktor Stephen Feder, Ida-Ontario Lastehaigla "soolise mitmekesisuse kliiniku" kaasdirektor.

Hormonaalravist lõikusteni

Kui varasemalt on alaealiste "soovahetajate" järsk kasv pannud kulmu kergitama Ameerika Ühendriikide ja Ühendkuningriigi lapsevanemaid ja konservatiive, siis nüüd on järsk hüpe toimunud ka Kanadas, kirjutab Lifesitenews.

Arsti sõnul on lastele suuri kannatusi valmistav, kui neil pole võimalik end väljendada autentsel moel. "See on meie võimalus neid aidata," põhjendas Feder nn soovahetusprotseduuride vajalikkust.

Ida-Ontario Lastehaiglas kliinikus teostatakse lastele "hormonaalravi" ja mõningatel juhtudel reaalseid "soovahetusoperatsioone".

Millest on sedavõrd kiiresti "soovahetust" soovivate laste arv kasvannud, ei osanud kliiniku tohtrid isegi öelda. "Sel puudub seletus," nentis samas kliinikus endokrinoloogina töötav doktor Margaret Lawson.

Rahvusvahelised uuringud lükkavad Ontario arstide väited ümber

Kui vaadata mitmete teadusuuringute tulemusi, on Federi väide nagu edendaks "soovahetus" identiteedisegaduses vaevlevate teismeliste psühholoogilisi vaegusi, sügavalt kaheldav.

Birminghami Ülikool on analüüsinud sadat "soovahetuse" läbi teinud inimest ning järeldas, et "pole ühtegi veenvat tõendit, et operatsioonidega kaasneb senisest suurem psühholoogiline rahulolu".

Teine uuring teostati Berni Ülikoolis ja Ülikooli Kliinikumis, Šveitsis. Vaadeldi suguvahetanute elukvaliteeti. Tulemus näitas pea üheselt, et katses osalenud kurtsid madalama elukvaliteedi ja mitmete negatiivsete füüsiliste kõrvalnähtude üle.

2011. aastal Rootsis tehtud kohortuuring leidis päris selgelt, et nn soovahetuse läbi teinud evivad suuremat riski suitsiidiks ja depressiooniks.

Sünge tendents: riik võtab lapsed vanematelt jõuga ära

Kuidas vaatavad lapsevanemad oma teismeliste võsukeste elumuutvatele soovidele? Nagu ilmneb, siis emadele-isadele püütakse neis küsimustes jätta üha vähem sõnaõigust ning avalik võim on otsustusõigust endale usurpeerimas.

Olukorda ilmestab näide Kanadast, kus Briti Kolumbia ülemkohtu otsusega tuleb 14-aastasele tüdrukule, kes identifitseerib end poisina, võimaldada testosteroonisüste. Vanemate vastuseis loeb siin vähe – kui ema-isa peaks omaenda lapse poole pöörduma ta sünninimega või kõnetama teda kui naisterahvast, defineerib seadus selle perevägivallana.

"Mü tütar on vaid 13-aastane. Tal puudub emotsionaalne küpsus ja arusaam asjadest, et nii radikaalne otsus vastu võtta. Pealegi on tagajärjed pöördumatud," kirjutas möödunud aasta augustis abitu lapsevanem Clark (pseudonüüm – toim) sotsiaaltöötajale lastehaiglas, kus "soovahetus" riigi sekkumisel siiski läbi suruti.

LifeSiteNews täheldab, et samalaadne riigihaarde laiendamine toimub Ameerika Ühendriikides. Näiteks väidab sealne Ameerika Bioeetika Ajakiri ühes artiklis, et riik peabki teismelistele translastele hormooniregulaatorite manustamise üle peabki otsustama riik, mitte vanemad.