Notsu. Foto: Bigstockphoto

Maailma üks tuntumaid loomakaitseühendusi PETA kutsub avalikkust üles lõpetama loomanimede solvanguna kasutamist, kuna see on viimaste suhtes inimeste ülimuslikkust demonstreeriv kõne.

Eestikeelses tõlkes Loomade eetilise kohtlemise eest seisvad inimesed (People for the Ethical Treatment of Animals; PETA) nime kandva organisatsiooni sõnul peaks, juhul kui kedagi tahetakse hurjutada näiteks arguse eest, kutsuma neid "argpüksteks", mitte manama neile "jäneseid püksi", sest see alandab jäneseid, vahendab Breitbart.

"Sõnadega saab luua hulga kaasavama maailma või põlistada rõhumist. Kedagi solvata soovides looma nimega kutsumine jõustab müüti, et inimesed on üle teiste loomade ja neil on õigus viimaste kallal vägivallatseda. Tõuske üles õigluse eest ja seiske vastu inimeste ülimuslikkust demonstreerivale kõnele," säutsus organisatsioon oma ametlikul Twitteri kontol.

PETA jätkas samas säutsulõimes, et "teatud liikidele inimeste negatiivsete omaduste omistamine on loomade solvamine, mis alandab viimaseid. Põlistades ideed, et loomad on salakavalad, mustad, või südametud teeb avalikkuse [loomade suhtes] tundetuks ja normaliseerib teiste loomade vastast vägivalda."

Organisatsioon lisas, et "liigile osutav keel pole mitte ainult kahjulik, vaid ka eksitav. Sead on näiteks intelligentsed olendid, kes elavad mitmekülgset sotsiaalset elu ja tunnevad teiste sigade suhtes viimaste häda korral empaatiat. Maod on arukad, neil on peresuhted ja eelistavad suhestuda oma sugulastega."

Postituse juures on ka lühike tabel, kus oli välja toodud levinumad "loomasolvangud" ja millega need peaks asendama: "kana" "argpüksiga"; "rott" "informaatoriga"; "uss" "tõpraga"; "siga" "eemaletõukavaga"; "laiskloom" "laisaga". Tegemist on Ameerika Ühendriikide inglise keeleruumi metafooridega, mis eesti keelega ei kattu.

Toimetas Karol Kallas