Foto: riigikogu.ee

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas neljapäeval saata 14. detsembriks suurde saali abieluteemalise rahvahääletuse eelnõu. Rahvahääletuse toimumine 18. aprillil on aga kahtluse all, sest aega on vähe ning opositsioon kavatseb eelnõu arutelu takistada, vahendab ERR.

Selleks, et rahvahääletus saaks 18. aprillil toimuda, peab riigikogu kiitma eelnõu heaks kolm kuud varem ehk siis kõige hiljemalt 18. jaanuariks. Eelnõu esimene lugemine on põhiseaduskomisjoni otsusega 14. detsembril, muudatusettepanekud tuleb esitada 30. detsembriks ning kui arvestada ka seda, et riigikogul on ees istungitevaba aastavahetus, jääb eelnõu vastuvõtmiseks aega napilt.

"Arvestades muudatusettepanekuid ja arvestades nende rohkust siis mina täna ei näe seda võimalust, et see 18. aprillil võiks toimuda," ütles sotsiaaldemokraat Lauri Läänemets.

Põhiseaduskomisjoni ekrelasest esimehe Anti Poolametsa sõnul peaks praeguse plaani järgi jõudma seaduse vastu võtta küll. "Aga me ei tea, kui palju tuleb muudatusettepanekuid ja kui palju tuleb obstruktsiooni," lausus Poolamets.

Sotsid kurdavad riigikogu töö pidurdamise üle, mida nad ise põhjustada kavatsevad

Sotsiaaldemokraadid lubavad esitada tuhandeid muudatusettepanekuid, et pidurdada riigikogu tööd eelnõu menetlemisel.

"Meil on täna tervisekriis, meil on täna majanduskriis ja inimesed kukuvad vaesusesse. Kui me kulutame kogu parlamendi ja kogu valitsuse aja sellele, et tegeleda referendumi teemadega, siis me unustame ära inimesed," ütles Lauri Läänemets sotsiaaldemokraatide endi plaani kohta riigikogu tööd pidurdada.

Anti Poolamets ütleb, et koalitsioon pole veel otsustanud, mida sellise obstruktsiooni vastu võiks ette võtta. "Meil käib pidev juriidiline arutelu selle üle. Aga senikaua, kui ettepanekud ei ole reaalselt kohal, senikaua ei saa lõplikku vastust anda," kommenteeris Poolamets.

"Ei" vastus avab võimaluse abielu mõiste muutmiseks

Poolamets hoiatas ühtlasi, et kui referendumil peaks peale jääma "ei" leer, siis avab see võimalused abielu mõiste muutmiseks. "See avab selle tee. Nii, et "ei"-l on tõepoolest ka tagajärjed," kinnitas Poolamets.

Kiisler vahetati põhiseaduskomisjonis välja

Kui esmaspäeval hääletas põhiseaduskomisjon abielureferendumi eelnõu Isamaa ridadesse kuuluva Siim Kiisleri toel riigikogu päevakorrast välja, siis neljapäevasel videoistungil vahetati ta Heiki Hepneri vastu välja.

Keskerakonna fraktsioon, Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon ja Isamaa fraktsioon esitatud otsuse eelnõu (288 OE) näeb ette panna 2021. aasta 18. aprillil rahvahääletusele muu riigielu küsimus: "Kas abielu peab Eestis jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks?"

Toimetas Martin Vaher