Zeneskõi ja Biden kohtumas Valges Majas, 21.09.2023 Foto: Scanpix

Lekkinud dokumentidest selgub, et Ameerika Ühendriikide valitsus peab Ukraina kõrgemate riigi- ja äriešelonide korruptsiooni ohuks, mis võib mõjutada sõja käiku.

Ameerika Ühendriikide valitsuse lekkinud dokumendist selgub, et Ukraina valitsuse ja ärisektori korruptsiooni peetakse äärmiselt tõsiseks probleemiks ja kui sellega midagi ette ei võeta, siis võib lääne abi hoopis hääbuda, vahendab Politico.

"Kõrgema taseme korruptsiooni tajumine… [võib] õõnestada Ukraina üldsuse ja välismaiste riigijuhtide usku [Ukraina] sõjaaja valitsusse," kirjutatakse dokumendis.

Ukraina korruptsioon on olnud Ameerika Ühendriikide jaoks probleemiks pikka aega, kuid demokraatide valitsus lükkas need mured 2022. aasta veebruaris tahaplaanile, kuna olulisem oli kaitsta Ukrainat Venemaa sissetungi vastu. Tänaseks on Ukraina korruptsiooni teema taas päevakorda jõudnud. Septembri alguses kohtus USA valitsuse riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan Ukraina korruptsiooniga võitlevate institutsioonide delegatsiooniga ja kinnitas, et "USA toetab vankumatult Ukraina korruptsioonivastaste reformide läbiviimist". 

Samas kulisside taga leiavad aset märksa otsekohesemad kõnelused.

Ühe asjaga kursis oleva ametniku sõnul sõltub Ukraina tulevane majanduslik abi riigi korruptsiooni vastu võitlemise saavutustest.

Samuti nähakse lekkinud dokumendis ühe eesmärgina, et Ukraina hakkaks ise endale relvi tootma ja riigi kaitsetööstus oleks võimeline ise sõjalisi tuumikvajadusi rahuldama.

Seni on Ameerika Ühendriigid toetanud Ukrainat rohkem kui 100 miljardi dollariga ja demokraatide valitsus nõuab raha juurde. Kongress pani möödunud laupäeval vähemalt 47 päevaks rahavood siiski seisma.

Vabariiklasest kongressi saadik Marjorie Taylor Greene arvab Ukraina korruptiivse valitsuse toetamise kohta:

"Zelenskõi ei ole 51. osariigi kuberner, kuid Joe Biden on tema taskus. 

Tema dressipükste taskus…

Kui ta meilt raha nõuab, võiks ta vähemalt omale ülikonna selga panna.

Kuid mina hääletaksin ikka Ukrainale raha andmise vastu."

Ukraina korruptsiooni väljajuurimine on keeruline teema, kuna Ukraina korruptsiooniga on otseselt seotud Hunter ja Joe Biden ning väidetavalt on Bidenite klann müünud Ukraina oligarhidele miljonite dollarite eest mingeid teenuseid.

Ukraina "Oranž revolutsioon" oli Ameerika Ühendriikide teabeoperatsiooni tulemus, mille käigus üks valitsev oligarhide jõuk vahetati hegemooni poolt teise vastu. 

Volodõmõr Zelenskii sai 2019. aastal ametisse tänu ühe Ukraina rikkama oligarhi Igor Kolomoiskõi toetusele, kes septembri alguses Ukraina võimude poolt korruptsioonis süüdistatuna arreteeriti. 

Zelenskõi ja tema lähikonna nimed on kirjas mitmetes "Pandora paberites" ja erinevates allikates, mida korporatiivses meedias nimetatakse "vandenõuteooriateks", hinnatakse tema varade väärtuseks 500–600 miljonit dollarit.

Toimetas Karol Kallas