Basseinipeod Pariisi Jumalaemakiriku katusel jäävad siiski ära, kuna Prantsuse senat otsustas, et kirik tuleb taastada täpselt endisel kujul. Foto: kuvatõmmis arhitektuuribüroo Ulf Mejergren Architects kiriku rekonstrueerimise kontseptsioonist

Prantsuse senat otsustas nädala alguses, et Pariisi Jumalaema kirik tuleb taastada täpselt sellisena, nagu see oli enne suurt tulekahju. See otsus tõmbab aga kriipsu peale president Macroni soovile läheneda kiriku taastamisele "loominguliselt", vahendab The Local.

Esmaspäeva õhtul kiitis Prantsuse senat heaks valitsuse poolt esitatud Pariisi Jumalaema kiriku rekonstrueerimise eelnõu, kuid lisas sellesse klausli, et see tuleb taastada täpselt sellisena nagu see oli enne suurt tulekahju, mis puhkes 15. aprilli õhtul.

Selle otsusega tõmmati aga kriips peale president Macroni plaanile läheneda Jumalaema kiriku taastamisele "loomingulisemalt". Tema poolt juhitav valitsus algatas koguni arhitektuurivõistluse, et leida selle raames uusi ideid kiriku rekonstrueerimiseks kaasaegsemas võtmes.

Arhitektuurivõistlusele esitati pühakoja ümberehitamiseks mitmeid ekstravagantseid ideid, näiteks Rootsi arhitektuuribüroo Ulf Mejergren Architects tuli välja ideega rajada pühakoja katusele hiigelbassein, mis võimaldaks külastajal tegeleda meditatiivse sisekaemusega ning nautida hingematvaid linnavaateid, vahendab portaal Meie Kirik.

Alternatiivsete lahendustena pakuti konkursil välja, et kiriku katusele võik rajada aia või suunata sealt taevasse silmipimestav valgussammas.

Kuna aga Prantuse senat ei olnud modernistide seesugustest "huvitavatest" lahendustest just vaimustuses, võitsid selle arhitektuurilise lahingu seekord siiski traditsionalistid, kuna senat lisas seadusesse klausli, mis sätestab, et katedraal tuleb taastada jäädes truuks selle "viimasele teadaolevale väljanägemisele".

Senaatorid eemaldasid eelnõust ka vastuolulise klausli, mis annaks valitsusele võimu tühistada planeerimise, keskkonna- ja muinsuskaitse ning riigihangete regulatsioone.

Jumalaema kirik loodetakse taastada Pariisi olümpiamängudeks aastal 2024, kuid paljud parempoolsed opositsioonisenaatorid on president Macroni niivõrd optimistliku lubaduse osas siiski skeptilised.

Toimetas Martin Vaher