Martin Helme ja Mart Helme. Foto: Veiko Vihuri

Konservatiivse rahvaerakonna juhi Martin Helme sõnul ei soovi teised opositsioonierakonnad nõuda koalitsioonilt kevadel usaldushääletusega läbi surutud seaduste, s.h "homoabielu" võimaldavate sätete tühistamist. Martin Helme kõneles sellest pühapäevases raadiosaates „Räägime asjast", ennustades poliitilise vastasseisu süvenemist.

Nimelt toimus möödunud nädalal nii riigikogu vanematekogu kui parlamendierakondade esimeeste kohtumine, kus uuriti võimalusi parlamendis tekkinud vastasseisu lõpetamiseks.

Mõlemal koosolekul oli koalitsiooni põhiline sõnum Helme sõnul järgmine: hakake normaalseks, andke järgi, võtke oma ettepanekud tagasi. Kompromiss, mida pakuti, oli see: me laseme teil taganeda nii, et te päästate oma näo.

Martin Helme väljendas nördimust, et võimuliit tõi sügisel parlamenti põhiseadust rikkuva tsensuuriseaduse näol uue tüliallika ja ütleb siis opositsioonile, et aitab nüüd küll mürglist, lepime kokku.

„Te ei ole siiamaani vastanud minu ettepanekutele, mis mul on olnud. Need ettepanekud, mis ma tegin, selleks et lõpetada see väga terav poliitiline vastasseis, mis on meil parlamendis, nendele ettepanekutele te ei ole isegi vastanud," rääkis Helme. „Mille peale kõik, kõik laua ümber istunud ütlesid: ei noh, Martin, sinu ettepanekuid me ei võta isegi arutelule. Sa nõuad liiga palju. See ei ole lihtsalt aruteldav asi."

„Ja siis ma kordasin neidsamu asju ka erakonnajuhtide koosolekul, kus ma ütlesin: need seadused, mis kevadel vastu võeti – te teate väga hästi, missugused on need seadused, mis kõige rohkem tekitavad tüli –, et need seadused tuleb kas tühistada või rahvahääletusele panna või tagasi võtta. Ja selle peale teatavad mulle kõik, kaasa arvatud opositsioonierakonnad [Isamaa ja Keskerakond – toim]: ei noh, Eestis ei pöörata seadusi tagasi. Ma ütlesin: kullakesed, see riigikogu koosseis alustas seaduse tagasipööramisega ehk lastetoetuste äravõtmisega."

„Loomulikult Eestis tegeldakse seaduste tagasipööramisega. Kas see meeldib või ei meeldi, see on poliitilise valiku, poliitilise tahte küsimus, aga tulla rääkima, et see ei ole võimalik sellepärast, et see nii ei käi – no ma ei tea, kellele seda räägiti," lisas Martin Helme.

Teise saatejuhi Mart Helme hinnangul nõutakse EKRE-lt kapituleerumist: „See, mida seal nõutakse, on meie kapituleerumine. EKRE peab kapituleeruma. EKRE peab olema nõus sellega, et riigikogu juhatus võib rikkuda süstemaatiliselt ja aina ulatuslikumalt töö- ja kodukorda, kirjutamata kokkuleppeid ja loomulikult võib jalgade alla tallata ka põhiseaduse. Seda valitsuse tasandil, koalitsiooni tasandil. Koalitsioonilepe on juba tähtsam kui Eesti Vabariigi põhiseadus. Ja sellele peame meie andma oma heakskiidu ja see ongi nende meelest kompromiss."

Martin Helme sõnul oli sotside esimehe Lauri Läänemetsa sõnum erakonna esimeeste kohtumisel: vaata, Martin, sa oled üksi oma nõudmistega.

„Ja see vastab tõele – ma olen üksi oma nõudmistega seal," nentis EKRE esimees. „Selles ruumis ma olin üksi oma nõudmistega. [Isamaa esimees] Reinsalu ütles, et kui [peaminister] Kaja Kallas tagasi astub, siis riigikogu punnseis lõpeb. Loomulikult ma olen sama meelt, et Kaja Kallas peab lahkuma, aga punnseis selle tõttu ju veel ei lõpe. Punnseisu põhjuseks on illegitiimsed ja põhiseadusvastased poliitikad ja protseduurid, mida riigikogus selles koosseisus nähakse. [Keskerakonna uus esimees] Kõlvart, kes oli selles komplektis esimest korda … aga Kõlvarti sõnum oli väga lihtne: need asjad, mis on tehtud, las nad olla, aga arutame eelarvet. Põhimõtteliselt oli Keskerakonna suhtumine see, et pressiks natukene raha välja eelarvest ja sellisel juhul olekski kompromiss."

„Ja selle peale Lauri [Läänemets] ütles: näe, Martin, sa oled üksi. Keegi teine neid sinu seisukohti niikuinii ei toeta ja selle tõttu sa oled ennast lülitanud poliitilistest diskussioonidest välja ja sinuga ei olegi mõtet enam midagi rääkida ja edaspidi me sinuga ei hakkagi enam rääkima."

Selle peale leidis Reformierakonna esimees Kaja Kallas, et ilma suurima opositsioonierakonnata ehk ilma EKRE-ta ei ole siiski mõtet opositsiooniga kokku leppida ja ühtegi järeleandmist teha.

Martin Helme lisas: „Me elame teid üle, öeldi mulle. Me kannatame teid välja, me kannatame selle ära, me läheme ikkagi edasi… Ma arvan, et nad ei kannata ära seda. Meie ei ole leppinud ja meie ei ole mingil juhul nõus sellega ja poliitiline vastasseis hakkab eskaleeruma alles."

Toimetas Veiko Vihuri