Ameerika Ühendriikide "vabades" osariikides on olukord Covid-19 rindel märksa parem kui karmide piirangutega osariikides. Foto: Hippopx

Majandusteadlane ja Misese Instituudi majandusportaali mises.org vanemtoimetaja Ryan McMaken juhib oma arvamusloos tähelepanu, et Ameerika Ühendriikide osariikides, kus maskikandmise kohustust ja ühiskondliku elu piiranguid on rakendatud minimaalselt, on olukord Covid-19 rindel märksa parem kui osariikides, kus piirangud on olnud väga karmid.

Eelmise kuu alguses teatas Texase kuberner Greg Abbott, et ta lõpetab osariigi maskikandmise kohustuse ja lubab suuremal osal ettevõtetest tegutseda täisvõimsusel. 

Vasakpoolsete ja peavooluajakirjanduse reaktsioon oli etteaimatav. California demokraadist kuberner Gavin Newsom kuulutas, et selline otsus on "absoluutselt hoolimatu". Demokraatide presidendikandidaadina tuntust kogunud texaslane Beto O'Rourke sõimas Vabariiklikku parteid "surmakultuseks". Joe Biden nimetas Texase kuberneri otsust "neandertallase mõtlemiseks". Tuntud ajakirjanik Keith Olbermann leidis, et "Texas on asunud viiruse poolele" ja tegi ettepaneku, et texaslastele ei tohi viiruse vastaseid vaktsiine jagada. Elustiiliajakirjas Vanity Fair ilmus artikkel pealkirjaga "Vabariiklastest kubernerid tähistavad Covidi esimest aastapäeva julge plaaniga tappa veel 500 000 ameeriklast".

Texasega on liitunud veel mitmed osariigid ja Mississippi, Alabama, Florida ja Georgia on tänaseks piirkonnad, kus Covidi piirangud on kas väga minimaalsed või olematud.

Georgia ja Florida on nende seast osariigid, kus Covidi piirangud lõpetati teistest osariikidest märksa varem. Loomulikult kritiseeriti ka nende osariikide valitsusi, et need on hoolimatud ja toovad kaasa ennenägematu suremuse. Georgia piirangute lõpetamise otsust nimetati isegi "inimeste ohverdamise" eksperimendiks.

Viimaste nädalate jooksul on siiski selgunud, et Texast ees ootava kurva saatuse ennustused on osutunud kõik valeks. Samas paljud osariigid, kus on kehtestatud kõige rangemad piirangud, on pidanud seisma silmitsi märkimisväärse Covid-juhtumite ja kõige suurema surmade arvu kasvuga. Sulgemisi õigustava narratiivi ekslikkus on viimaste nädalate jooksul saanud niivõrd selgeks, et isegi Anthony Fauci [Covidi vastase võitluse eestvedaja USA-s], kui tema käest uuriti, kuidas ta Texase edukust Covidi rindel põhjendab, poetas mõned ebaveenvad väited, et "texaslased võivad kanda maske ja sulgeda ennast vabatahtlikult ning teha seda hoolikamalt kui inimesed teistes osariikides". Fauci nõdras selgituses me näeme narratiivi, mis ei suuda kirjeldada päris elu Covidit puudutavaid fakte.

Texas versus Michigan

Texase olukord on ainult üks osa osariikideülesest pildist, mis purustab "piirangud päästavad elusid" narratiivi.

Vaatame näiteks Covidi juhtumite arvu 20. aprilli seisuga.

Juhtumite [positiivsete proovide] arv on "püsige kodus, pange ettevõtted kinni", maskikandmise kohustuse ja teiste rõhumismeetodite selleks, et piirata haiguse levikut, vajalikkuse õigustajate lemmikmõõdikuks. 

Texase uute juhtumite seitsme päeva keskmine oli 20. aprilli seisuga 3004. Miljoni inimese kohta teeb see ümmarguselt 104 nakatumist. [Karmide piirangutega Eestis on seitsme päeva keskmine nakatumiste näitaja 21. aprilli seisuga 432 inimest 1,325 miljoni inimese, ehk ca 300 nakatumist miljoni elaniku kohta.] 

Vaatame nüüd Michigani, kus kehtivad erinevad jõulised maskikandmise kohustused ja osalised sulegmised. Restoranide täituvus ei tohi korraga olla üle 50 protsendi ja osariik annab järjest välja erinevaid korraldusi mitu inimest tohib keegi enda juurde korraga õhtust sööma kutsuda.

Michiganis on 20. aprilli seisuga nakatumiste keskmine arv 790 miljoni elaniku kohta, mis on pea kaheksa korda hullem kui Texases.

covid

Kui nüüd sulgemiste eestkõnelejate loogikat järgida, siis karmide piirangutega osariikides peaks juhtumite arv olema hulga väiksem.

Kuid see ei ole kindlasti nii. Näiteks New Jersey'is, kus osariigis on pikalt kehtinud karmid piirangud, on uute juhtumite arv pea neli korda kõrgem kui Texases. Seejärel võime vaadata Pennsylvaniat, Minnesotat, Rhode Islandi, Maine'it ja New Yorki, kus juhtumite juurdekasv on üle kahe korra kõrgem kui Texases.

Küll võib ära märkida, et lõdva piirangutepoliitikaga Florida on uute juhtumite arvu poolest osariikide esikümnes, kuid samas on nende arv väiksem kui sulgemise fetišistidest kuberneride Andrew Cuomo (New York) ja Phil Murphy (New Jersey) osariikides.

Lisaks on Floridas Covid-19 palang nõudnud vähem elusid kui pikaks ajaks karmid piirangud kehtestanud osariikides. New Jersey'is on USAs surnud Covid-19 kätte kõige rohkem inimesi, 20. aprilli seisuga 2838 inimest miljoni kohta. Sellele järgnevad New York ja Massachusetts, vastavalt 2672 ja 2537 surmaga miljoni elaniku kohta. 

Florida on 1608 surmaga miljoni elaniku kohta osariikide keskmike hulgas (28. kohal). Texases on surmade arv miljoni elaniku kohta 1721.

covid

Teiste sõnasatades ei jõua Florida covidiga surnute arvult niipea New Yorkile või New Jersey'ile järele ja kindlasti ei hakka seal uute juhtumite arv kasvama määral, nagu see on juhtunud Michiganis. Need, kes kardavad Covid-19 surma, neil on turvalisem elada Floridas, Texases või Georgias kui osariikides, kus on kehtestatud karmid piirangud ja kus "kuulatakse teadlaseid".

Kuidas selliseid näiliseid ebakõlasid võiks selgitada? Sulgemiste eestkõnelejatel ei paista olevat varuks ühtegi selgitust.

Eelmisel nädalal andis Fauci, kes on USA Rahvusliku Allergia ja Nakkushaiguste Instituudi (NIAID) juht, tunnistusi kongressi koroonakriisi komitee ees ja tal oli selliste lahknevuste selgitamisega tõsiseid raskusi.

Eelnevatel nädalatel korrutas Fauci, et neis osariikides, mis on piirangud ära lõpetanud, hakkab juhtumite arv kahe kuni nelja nädala pärast taas hoogsalt kasvama. Piirangute pooldajad üritasid sama juttu ajada mitu kuud Georgia kohta, kui see piirangutele lõpu tegi ja Georgia numbrid on jätkuvalt paremad kui hulgas jätkuvalt suletud osariikides.

Kuid täna, kui Texase maskikandmise kohustusest ja osalistest sulgemistest on möödas kuus nädalat, ei suuda Fauci anda ühtegi mõistlikku selgitust [miks seal olukord Covid-19ga on parem kui suletud osariikdies]. Kui vabariiklasest kongressi saadik Jim Jordan kordas oma küsimust, miks see nii on, ei osanud Fauci teha muud kui teatada, et inimesed peavad ekspertide sõna kuulama ja alluma maskikandmise kohustusele ning sulgemistele.

Kui Jordan päris selle peale, et miks siis Michiganis ja New Jersey'is on olukord nii halb, siis Fauci väitis, et ta ei kuule küsimust ja demokraadist komitee esimees lülitas Jordani mikrofoni välja.

Kõik, kes on Covid-19 arengutega kursis näevad, et Texases, Floridas ja Georgias on olukord Covid-19 levikuga palju parem kui mõnes ränkade piirangutega ja sotsiaalse distantseerumise kohustusega osariigis. Fauci tunnistused Kongressi ees olid järjekordne näide, kuidas üks valitsuse "ekspert" ei oska selgitada, miks tema arvamused reaalsusega kokku ei lähe.

Kuid ärge oodake, et Fauci ja tema toetajad loobuvad kinnitamast, et New York ja Michigan "teevad õiget asja", samas kui Texas ja Florida "toovad inimesed ohvriks" ja propageerivad "surmakultust".

Faktidest jääb siiski hoopis teine mulje ja isegi juhuslikud kõrvaltvaatajad näevad, et kogu ametlik Covid-19 narratiiv on väga, väga vale.

Toimetas Karol Kallas