Slovakkia õhujõudude hävitaja MiG-29UBS Fulcrum aastal 2019, mis täna ländab tõenäoliselt Ukraina õhujõudude koosseisus. Foto: Bigstockphoto

Slovakkia õhuruumi turvavad Visegrádi neliku kolme ülejäänud riigi – Tšehhi, Poola ja Ungari – sõjalennukid, kuna Slovakkial endal selleks sobivaid lennukeid enam pole.

Nimelt loovutas Slovakkia juhtkond mullu kõik riigi lennuväele kuulunud MiG-29 marki hävituslennukid Ukrainale. Need moodustasid Slovakkia lennuväe selgroo. Pärast nende loovutamist ei jäänudki Slovakkiale enam ülehelikiirusel sõitvaid sõjalennukeid.

2022. aasta keskpaiku saavutas Slovakkia valitsus Poola ja Tšehhi juhtkonnalt nõusoleku, et mõlema riigi hävituslennukid turvavad ka Slovakkia õhuruumi. Septembri algusest see jõustuski. 

Tänavu andis samasuguse nõusoleku ka Ungari valitsus. See sündis pärast seda, kui Slovakkia kaitseminister Jaroslav Naď oli käinud jaanuaril lõpunädalal Budapestis ja pidanud Ungari kaitseminister Kristóf Szalay-Bobrovniczkyga kaitsekoostöö-alaseid läbirääkimisi.

„Tegemist on tõelise Visegrádi-projektiga," ütles rahulolev Naď toona ajakirjandusele.

Mainitud õhuturve seisneb selles, et kui Slovakkia lennudispetšeritel ei õnnestu ootamatult õhuruumi ilmunud tundmatu lennukiga ühendust saada, siis teatatakse sellest kohe ülejäänud kolme riigi lennuväele, need aga saadavad seejärel oma hävituslennukid olukorda lahendama. 

„Septembris käivitunud „koostöö" algusest peale pole häiret antud kordagi," kirjutas tänavu 27. jaanuaril Slovakkia ungarikeelne internetiväljaanne „Hírek".

Ta lisas, et Visegrádi riigid turvavad Slovakkia õhuruumi tasuta. Slovakkial tuleb maksta alles siis, kui tõepoolest mingi tõsine vahejuhtum on toimunud, ja ka siis maksta kinni vaid appirutanute kütusekulu.

Mullu sügisel oli ajavahemik, kus Tšehhi sõjalennukid pidid kaitsma üheaegselt viie riigi õhuruumi – lisaks oma riigile veel Slovakkia ja Balti riikide oma.

Toona kurtis Kesk-Tšehhis Čáslavi linnas asuva taktikalise lennuväe baasi juht Jaroslav Míka riigitelevisioonis, et lennuvägi on seda tehes jõudnud peaaegu oma võimete piirile. Ta lisas, et peab Slovakkia õhuruumi kaitsmist vaid ajutise iseloomuga operatsiooniks, teatas mullu 5. septembril Slovakkia uudisteagentuur TASR.

Tšehhi kaitseministeerium oli teatanud juba 2022. aasta juulis, et Slovakkia õhuruumi turvatakse vähemalt 2023. aasta lõpuni. 

Slovakkia lootis Ukrainale loovutatud hävituslennukite asemele ruttu saada USA-lt 14 hävituslennukit F-16, sest oli need tellinud juba 2018. aastal. Esimesed neist pidanuks saabuma juba mullu, kuid jäid saabumata.

Põhjuseks tõi tootja varuosanappuse, mille tõttu tootmine ja ka saatmine venivat.

USA-lt tellitud hävituslennukid saab Slovakkia kätte tõenäoliselt alles kahe aasta pärast, teatas 27. juulil 2022 Slovakkia ungarikeelne päevaleht „Új Szó".

Kättesaamisaja lühenemisest pole kindlaid teateid siiani.

Toimetas Tõnu Kalvet