Stephen Schwartz Foto: stephenschwartz.com

Tuntud Broadway helilooja Stephen Schwartz leiab, et Ameerika Ühendriikide kultuuri- ja kunstide valdkonna on anastanud kommunistlik jõuk ja olukord meenutab maoistlikku totalitaarset riiki.

Päevalehele The Telegraph antud intervjuus juhib Schwartz näiteks tähelepanu pahempoolsete "kultuuriomastamise" (cultural appropriation) puhtuse proovidele, mis sunnivad loojaid, kui nad ei soovi sattuda virgunute löögirühmade viha alla, tegelema oma loomingus ainult subjektide ja teemadega, kes on täpselt nagu nemad või kuuluvad nende maailma.

"Kõik, kes tegelevad Ameerikas kunstidega, räägivad tühistamiskultuurist ja kultuuriomastamisest," kinnitab Schwartz. "Naljakas on see, et keegi ei julge sellest avalikult rääkida. Jääb mulje, nagu me elaksime totalitaarses riigis."

Helilooja sattus rünnaku alla oma 2017. aasta teosega "Egiptuse prints". Tema sõnul kasutatakse vaba loomingu lämmatamiseks nii tsensuuri- kui alandamistaktikat. 

"Täna pole võimalik, et mingi teistsugune maailmavaade esitaks meie omale väljakutse. Paistab, et uued ideed tekitavad meis õudu. Kuid ideed on need, mille kaudu ühiskond areneb," jätkas helilooja. 

Ameerika Heliloojate Gildi endise presidendi sõnul karjutakse kõik teosed, kus mõnda valgest rassist tegelast kujutatakse positiivses valguses, "valge päästja" kummardamisena maha. Ta lisas: "Mis on samuti kummaline, et kui sa lood tõprast tegelaskuju, arvavad inimesed, et sa oled ise tõbras."

Schwartzi sõnul on kunstimaailmas "veidrad ajad" ja tema sõnul valitseb seal Salemi nõiaprotsessidega võrreldav atmosfäär, kus "süüdistus tähendab süüdimõistmist" ja inimesi mõistetakse hukka kahekümne aasta taguste arvamuste eest.

Schwartzi sõnul annab kultuurivallas tooni suhteliselt väike, kuid väga häälekas jõuk, kes kasutab relvana ära tühistamiskultuuri, millega omakorda hirmutatakse loojaid võimendama nende hullumeelseid sotsiaalse õigluse sõnumeid.

"Minu arust on pendel liikunud nii kaugele äärde, et see peab iga hetk tagasi langema. Olukord on lihtsalt nii hullumeelne. Kogu kunsti eesmärk on empaatia. Kui me soovime elada vabas ühiskonnas, siis päeva lõpuks peame me selle omaks võtma," võtab helilooja intervjuu kokku.

Schwartz on oma loomingu eest pälvinud kolm Grammy'it, kolm Oscarit ja Kuldse gloobuse.

Toimetas Karol Kallas