Leiborist kohtumas NHS-i töötajatega Foto: Scanpix

Ühendkuningriigi Rahvuslik Terviseteenistus (National Health Service; NHS) andis teada, et see ei anna edaspidi enam arstiabi inimestele, keda personal peab kas rassistlikuks või seksistlikuks.

Põhja-Bristoli NHS-i haru andis teada, et patsientidele hakatakse jalgpallimängu kombel jagama hoiatuseks kollaseid ja lõpliku karistusena punaseid kaarte, mille tulemusena lõpetatakse patsientidele raviteenuste osutamine niipea, kui puudub otsene oht elule, vahendab Breitbart

Uued normid ei käi ainult "ähvardamise ja solvava keelekasutuse kohta", vaid ka üldise "rassistliku ja seksistliku kõne, žestide ja käitumise" kohta. Samuti peetakse edaspidi karistamisväärseks "pahatahtlikke süüdistusi – mis võib osutuda päris suureks murekohaks, kuna varasemalt on NHS vahele jäänud ulatusliku patsientide väärkohtlemisega – viidatud juhul näiteks patsientide elu lõpu kiirendamisega.

Või teine juhus: naispatsient palus naisarstilt, et see võiaks ravimsalviga tema emakakaela. Protseduuri saadeti sooritama habemetüükas ja tätoveeritud ennast naiseks pidav mees.

Põhja-Bristoli NHS-i juhi Andrea Youngi sõnul töötab nende süsteemis inimesi üle maailma, kelle taust on väga erinev ja nad on uhked selle üle, kui kõrgelt nende organisatsioonis hinnatakse võrdsust.

"Me saadame tugeva signaali, et mitte mingisugust rassismi ega seksismi meil ei sallita. Me soovime, et meie töötajad seisaksid nende ilmingutele vastu ja annaksid sellistest juhustest teada. Me soovime, et kõik saaksid aru, et säherdusel käitumisel on tagajärjed."

Kui madalale või kõrgele seksistlike või rassistlike rikkumiste latt on ravi lõpetamiseks seatud, uutest reeglitest täpsemalt ei selgu.

Briti võimud on varem ennast näidanud poliitilise korrektsuse pealesundimisel üliinnukana. Näiteks jäi 2012. aastal UKIP parteisse kuuluv Rotherhami perekond leiboristide linnavalitsuse mahitamisel ilma oma värvilistest kasulastest nende väidetavate "kultuurilise ja etniliste nõuete" eiramise tõttu.

Samamoodi on Ühendkuningriigi haiglasüsteemis kõlanud üleskutsed võidelda "valge privileegiga".

Või Bristoli Ülikooli haiglad pidid turvatöötajate torkekaitsevestidelt eemaldama Ühendkuningriigi lipu, kuna üks patsient pidas seda solvavaks.

Toimetas Karol Kallas