Vaktsineerimine lastehalvatuse vastu Foto: WHO

Ühendkuningriik pakub alla 18-aastastele riigi pealinnas Londonis elavatele lastele ja noortele võimalust teist korda ennast lastehalvatuse vastu vaktsineerida, kuna invaliidistav raske haigus võib olla hakanud taas levima. 

Kuigi keegi pole seni haigestunud inimesi invaliidistavasse lastehalvatusse, on seda hiljuti leitud mitmetest Londoni heitvee proovidest. Nimetatud proovid näitavad, et mingites linnaosades "haigus teatud määral levib" ja nakatumine "ületab lähedalt suhtlevate inimeste võrgustikku", vahendab Ühendkuningriigi terviseturvalisuse agentuuri teadet Bloomberg.

Ühendkuningriigi vaktsiiniekspertide nõuandekomitee (UK vaccine expert advisory committee) soovitas hakata lastele süstima lastehalvatuse vaktsiini tõhustusdoose, kuna Londoni lastehalvatuse vastu vaktsineerimise tase jääb alla Maailma Terviseorganistasiooni (WHO) määra.

Viimaste kuude jooksul on Londoni heitveest eraldatud 116 lastehalvatuse viiruse proovi ja enamus neist on suhteliselt ohutud, mida nimetatakse "vaktsiini laadseteks" viirusteks. Antud viirusetüvesid võivad inimesed levitada oma väljaheidete kaudu kui nad on lastehalvatuse vastu vaktsineeritud suukaudse nõrgestatud elusvaktsiiniga. Ühendkuningriigis seda vaktsiiniversiooni inimestele enam ei manustata.

Kui mainitud nõrk viiruseversioon läbib mitmeid mutatsioone, võib sellest saada ohtlik tüvi, mis harvadel juhtudel põhjustab halvatust. Sellist viirusetüve, mida nimetatakse "vaktsiinist põhjustatud lastehalvatuse viiruseks" on Londoni heitveest alates veebruarist leitud mitmel korral.

Eelnevatel aastatel on sellist vaktsiinist tingitud lastehalvatuse viirust tuvastatud halvemal juhul kord aastas ja käesoleva aasta mitmed positiivsed proovid nõuavad terviseametnike sõnul sekkumist.

Viirus võib inimeselt-inimesele üle kanduda nii, et mingeid sümptomeid ei täheldata. Mõni kord võivad sellega kaasneda gripilaadsed nähud, nagu palavik, kurgu- ja peavalu ja enamasti need sümptomid kaovad ilma sekkumise vajaduseta. Kuid teatud juhul jõuab viirus selja ja aju alumise osa närvideni ning siis võib see kaasa tuua halvatuse. Kui see hakkab mõjutama hingamismuskleid, muutub lastehalvatus eluohtlikuks.  

Viimane lastehalvatuse juhtum registreeriti Ühendkuningriigis 1984. aastal ja 2003. aastal kuulutati riiki lastehalvatuse vabaks.

Ameerika Ühendriikides tuvastati üle kümne aasta lastehalvatuse juhtum New-Yorki osariigis elaval vaktsineerimata 20-aastasel mehel ja terviseametnike sõnul võib see olla ainult "jäämäe tipp" ning haigestunuid on sadu. 

Iisraelis tuvastati lastehalvalvatuse juhtum märtsis ja vaktsineerimata 3-aastane tütarlaps jäi halvatuks. 

Ühendkuningriigi terviseametnike sõnul tehakse koostööd nii USA kui Iisraeli võimudega, et saada selgust, kas juhtumid on omavahel seotud.

Eestis ei ole lastehalvatuse juhtumeid alates 1962. aastast täheldatud.

WHO Euroopa piirkond kuulutati lastehalvatuse vabaks 2002. aastal. 

Juunis avaldatud teadusuuringus leiti, et Covid-19 mRNA vaktsiinid kahjustavad immuunsüsteemi. New-Yorki osariigis on Covid-19 vastu vaktsineeritud 78 protsenti elanikkonnast, Iisraelis ca 67 ja Inglismaal 76 protsenti.   

Toimetas Karol Kallas