Dominic Raab Foto: Scanpix

Ühendkuningriigis on kavas vaadata üle inimõiguste seadusandlus ja koos sellega piirata Strasbourgis istuvate kohtunike võimu sekkuda Ühendkuningriigi poliitikasse.

Ühendkuningriigi peaministri Boris Johnsoni asetäitja ja justiitsministri Dominic Raabi sõnul ei tohi anda otsustamise õigust Ühendkuningriigi sõdurite ning terviseteenistuse töötajate elude üle Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunike kätte, vahendab GBNews.

Ühendkuningriigis on kavas vaadata üle inimõiguste seadusandlus (Human Rights Act) ja sellega seoses piirata Strasbourgis istuvate Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunike voli sekkuda Briti siseasjadesse.

Käesoleva kuu alguses toimunud konservatiivide parteikonverentsil teatas Raab, et Johnson on talle andnud ülesande inimõiguste seadusandlus üle vaadata. 

Justiitsministri sõnul ei tohi anda sõdureid ja Ühendkuningriigi institutsioonide teenistujate, nagu seda on politseinikud ja terviseteenistuse töötajad, Euroopa kohtunike kätte. 

Raabi Sunday Telegraphile antud intervjuus osutas ta samuti tõsiasjale, et kurjategijad kasutavad senist inimõiguste seadusandlust ära enda riigist väljasaatmise takistamiseks.

Tema sõnul tekitab see tõsiseid probleeme kui välismaist päritolu kurjategijad kasutavad seadusandluse "õigus pereelule" punkti enda väljasaatmise takistamiseks. Selliseid juhtumeid on Ühendkuningriigis aastas saja ja kahesaja vahel.

Inimõiguste seadusandluse muudatused jõuavad Parlamenti tõenäoliselt eeloleval kevadel.

Telegraphile antud intervjuus rääkis Raab: "Minu arust ei ole see Euroopa Inimõiguste Kohtu asi kirjutada meie terviseteenistusele (NHS), meie sotsiaaltoetuse süsteemile, või meie politseijõudele ette, kuidas asjad peavad käima."

"Me soovime, et meie riigi asjades oleks viimane sõna meie Ülemkohtul, mitte Strasbourgi kohtul," jätkas justiitsminister, kes on samuti asepeaminister. 

Raabi sõnul on kavas muuta tänast süsteemi, milles on jäetud lahti uks kauakestvate ja tohutult raha neelavatele õiguslikele väljakutsetele, mida kasutatakse ära suurte valitsuse taristu- ja arenguprojektide "harpuuniga ründamiseks".

Toimetas Karol Kallas