Brasiilia transvestiit-kuninganna Mary Gambiarra LGBTQ+ õiguste paraadil Brazilis, 3. 07. 2022. Foto: Scanpix

Euroopa Liidu noorte haridusprogramm Erasmus+ eraldas 220 000 eurot projektidele, mis õpetavad noori mehi, kuidas ennast värvida ja naisteriietes striptiisi teha, vahendab uudisteportaal ReMix.

Rahaeraldusele sai jälile Saksamaa konservatiivse partei Alternatiiv Saksamaale (AfD) Europarlamendi saadik Nikolaus Fest.

Raha jagas Erasmus+, mis toetab ELi noorte hariduse, spordi ja kultuurivahetusprogramme, laiali erinevate transvestiitide organisatsioonide vahel. "Transvestiitkuningannade" (drag queen; drag – naisteriided) organisatsioonid pooldavad suuremas osas inimeste soomuutmist, sealhugas noorte. Näiteks Berliinis tegutsev vabaühendus Kriitiline Seksuaalveidrike Solidaarsus (Critical Queer Solidarity) sai töötoa "ole parem transvestiit" (Drag It Up) tarbeks Erasmus+ kaudu 21 797 eurot. 2021. aasta 1.– 9. novembrini korraldas Kriitiline Seksuaalveidrike Solidaarsus Berliinis seminari, millel osales 38 inimest vanuses 18 kuni 30 aastat. Euroopa Liit kirjeldab nimetatud seminari "noortevahetusena". 

Instagramis tutvustati seminari: "Me vaatame Berliinis transvestiitide esinemisi, meid koolitavad mõned Berliini parimad transvestiidid ja me tutvume nende lähenemisega."

Pilt: cqs.berlin

Euroopa Komisjonide eralduste veebilehel kirjeldatakse "ole parem transvestiit" ürituse eesmärke kui "noorte seksuaalveidrike enesekindluse tõstmine" ja "Euroopa Liidu noorte seksuaalveidrike tarbeks turvapaikade loomine, kus nad saavad olla iseendid nii noortevahetuse raames kui ka pärast seda oma igapäevaelus".  

Projekti finantseeria Erasmus+, koos Euroopa Komisjoniga, kuulutas 1. juunil oma sotsiaalmeedia kontol, et "tulevik on seksuaalveidrike päralt".

Pilt: Erasmus+, Twitter

Samal EL projekti kirjelduse lehel jätkatakse: "… osalised õpivad teatrit tundma ja kogema, tantsu ja näitlemist, kuid samuti seda, kuidas ennast värvida, milliseid parukaid kanda, kuidas kõndida kõrgete kontsadega ja teisi meetodeid, kuidas hägustada ning liialdada traditsioonilisi kahe soo soorolle."

Kümneid tuhandeid eurosid eraldati ka mitmetele teistele sarnastele üritustele. Üks sellistest, mis toimus Oldenburgis, kandis nime "Mida tähendab ennast mehena tundmine" (What's Masc). Erasmus+ veebileht kirjutab selle eesmärkide kohta: "Osalejad õpivad tundma Berliini seksuaalveidrike maailma, milleks kohtutakse seksuaaltervise aktivistide ja transvestiitidest esinejatega. Õpitakse, kuidas saada hakkama toksilise maskuliinsusega, kuidas arendada positiivseid ja konstruktiivseid lähenemisi mehelikkusele ning kuidas väljendada nende igapäevaelus oma sugu (gender expression)." 

Lastele suunatud projekti "TransNoored" (TransYouth), mis sai Erasmuselt 28 000 eurot, korraldajad kirjutasid, et nende üritus "pakub osalejatele turvapaika enese väljendamiseks, milleks organiseeritakse transvestiitkuningannade etendus, ning töötubasid, kus näitlemiskursuste kaudu õpitakse oma emotsioone aktsepteerima ja neile vastu astuma. Esmalt me korraldame ainult osalejate tarbeks transvestiitkuningannade etenduse ja kui nad tunnevad ennast piisavalt mugavalt, võivad nad seda teadlikkuse tõstmise eesmärgil korrata linnasüdames. Ürituse eesmärgiks on loomingulisuse edendamine ja näidata, et oma alter egodeks muutumine on lõbus kogemus".

Göttingeni lähedal toimunud nädalase suvelaagri "Sugu ületav suvelaager" (Beyond Gender Summer Camp) tarbeks eraldati 62 690 eurot. Laagris osales 75 "trans+, inter*, mittekahesoolist (non-binary) ja sugusid küsimuse alla seadvat noort inimest". Salzburgis toimunud ürituse "EUROOPA – vormimise/muutuste küüsis sooidentiteedid: GENDER*X" (EUROPE – identities under (trans)formation: GENDER*X) tarbeks eraldas Erasmus+ 40 000 eurot.  

Hispaania vabaühendusele Dragtivism (transvestiitide aktivism) eraldati Barcelonas ja Gironas seminaride korraldamiseks 24 597 eurot. Sloveenia üritusele "(LGBTQIA+) Uhkusega ühes" (United with Pride) eraldati 21 770 eurot. 

Toimetas Karol Kallas