Twitteri peakontor San Franciscos Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide järelvalveorgan FTC nõuab Elon Muskilt kogu tema Twitterit puudutavat kirjavahetust ja kõikide ajakirjanike nimesid, kellel on midagi tegemist Twitteri paljastustega. 

Demokraadi Lina Khani juhitav föderaalne kaubanduskomisjon kahtlustab, et Muski omanduses olevas Twitteris ei kaitsta piisavalt kasutajate isikuandmeid ja sotsiaalvõrgu vastu on algatatud uurimine, vahendab Wall Street Journal.

Lina Khan Foto: Scanpix

Twitter sai lõplikult Muski omaks 2022. aasta oktoobris ja peale seda on ilmunud erinevate autorite poolt 17 paljastavat ülevaadet, kuidas Ameerika Ühendriikide süvariik oma kodanikega infosõda peab. 

Ühe "Twitteri paljastuste" autori Matt Taibbi sõnul on USA julgeoleku- ja riigiasutuste ning Twitteri USA inimeste vastu suunatud koostöö nii ulatuslik, et selle lahtiharutamiseks on palgatud päris suur ajakirjanike meeskond. 

Ühe Twitteri paljastuste autori, Michael Shellenbergeri sõnul on USA demokraatide valitsuse soov saada teada Twitteri paljastustega tööd tegevate ajakirjanike nimed "ennekuulmatu rünnak põhiseaduse esimese paranduse [sõnavabaduse] vastu".

Ajakirjanike tegevuse salajasus on kaitstud viidatud põhiseaduse esimese parandusega.

Ameerika Ühendriikide kongressis on moodustatud komisjon, mis uurib demokraatide poolset riigiametite kasutamist relvana oma kodanike vastu. Shellenberger on üks inimestest, kes annab viidatud komisjoni ees 9. märtsil tunnistusi, milline on tema arusaamine, Twitteri andmetele toetudes, kuidas demokraadid riigiameteid relvana kasutavad. 

Valitsusasutuste relvana kasutamist uuriva komisjoni sõnul ei alanud FTC uurimine tühja koha pealt ja nende hinnangul on Twitteri ning Muski ahistamine põhjustatud asjaolust, et sotsiaalvõrgu omanik Musk on "sõnavabaduse absolutist", kes soovib võrgustikku kogunenud mustuse päevavalgele tirida. Komisjoni hinnangul pole "mitte mingisugust loogilist põhjendust", miks FTC peaks saama teada ajakirjanike nimed, kes Twitteriga koostööd teevad.

Elon Musk kommenteeris FTC ajakirjanike järele nuhkimist: "Tegemist on häbiväärse valitsusasutuse poliitilistel eesmärkidel relvana kasutamisega ja tõe lämmatamisega!"

Toimetas Karol Kallas