Soome peaprokurör Raija Toiviainen. Foto: ekraanitõmmis

Soome Advokaatide Liit andis Päivi Räsäneni riiklikult taga kiusavale peaprokurörile Raija Toiviainenile Õigusteo auhinna õigluse edendamise eest. Advokaatide Liidu esimehe Hanna Räihä-Mäntyharju sõnul on Toiviainen näidanud üles erakordset võimekust ja eelarvamuste puudumist sõnavabadusseaduste tõlgendamisel.

Soome Advokaatide Liit (Asianajajaliitto) andis 10. juunil peaprokurör Raija Toiviainenile Õigusteo auhinna õigluse edendamise eest.

Advokaatide liidu esimehe Hanna Räihä-Mäntyharju hinnangul on peaprokurör Toiviainen näidanud üles "lisaks organisatsiooniliste muutuste läbiviimisele erakordset võimekust ja eelarvamuste puudumist erinevates teedrajavates sammudes õiguskaitse kiiresti muutuvatel hallidel aladel, näiteks sõnavabadusseaduste tõlgendamisel".

"Kuigi üksikud süüdistamisotsused on põhjustanud palju arutelu ja erinevaid nägemusi, on Toiviainen teinud julgelt seda tööd, mis on tema kohus. Toiviainen on oma avangute tõttu pidanud kannatama vihakõne ja häirimist, millist peaprokuröri kui riigiametniku suunal pole enne esinenud, kuid ta pole lasknud sellel oma tööd häirida," leidis Räihä-Mäntyharju auhinda põhjendades.

"Tahan esile tuua, et lisaks visioonirohkele ja kindlameelsele õigluse edendamisele on peaprokurör Raija Toiviainen ka valgusjõuline, koostööaldis ja äärmiselt soe inimene, kelle anded avalduvad lisaks õigusele ka mitmetes teistes valdkondades," polnud Räihä-Mäntyharju kiitussõnadega peaprokuröri aadressil kitsi.

2021. aasta aprillis esitas Toiviainen endisele siseministrile ja praegusele rahvasaadikule Räsänenile ning Lutheri fondi esindaja Juhana Pohjolale kriminaalsüüdistuse vaenuõhutamises rahvarühma vastu, kuna viimased kaitsesid avalikkuse ees kristlikku abielukäsitlust.

30. märtsil 2022 mõisteti mõlemad Helsingi ringkonnakohtus õigeks kõikides neile esitatud vihakõnesüüdistustes, kuid kuu aega hiljem kaebas prokuratuur otsuse edasi järgmisesse kohtuastmesse.

Soome rahvusringhääling (YLE) tuli hiljuti välja raportiga, milles tõdeti, et pearokurör pani kohtualusele süüks mõtteid, mida Räsäneni polnud tegelikult väljendanud.

Toimetas Markus Järvi