Põlisameeriklasest aktivist Nathan Phillips provotseerimas Covingtoni katoliikliku keskkooli õpilast Nicholas Sandmanni (16), 18. jaanuaril 2019. Foto: Scanpix

Eelmise aasta jaanuari keskel maailma peavoolumeedia valesüüdistuste laine alla jäänud katoliku kooli poiss Nicholas Sandmann kaebas mitmed suured meediakanalid ja -väljaanded kohtusse. 7. jaanuaril 2020 sõlmis Sandmann ühe maailma suurima ingliskeelse uudistekanaliga CNN kohtuvälise kokkuleppe, milles viimane võttis omaks katoliiklastest koolipoiste kohta valeuudiste levitamise ja maksab kooliõpilasele kahjutasu.

Möödunud aasta 18. jaanuaril toimus USA pealinnas Washingtonis abordivastaste ja elupooldajate demonstratsioon March for Life (Elumarss). Kui Elumarss on 1974. aastast toimunud igaaastane traditsioon, millega protesteeritakse abortide seadustamise vastu, siis samal päeval toimus esimest korda progressiividest aktivistide eestvedamisel Indigenous Peoples March (Põlisrahvaste marss).

Kui Elumarss lõppes ja marsil osalenud USA Kentucky osariigi Park Hillsi väikelinnas asuva katoliku poiste erakooli Covington Catholic High Schooli õpilased kogunesid neid koju viivaid busse ootama, sattusid noored katoliiklased afroameeriklaste religioosse äärmusrühmituse Black Hebrew Israelites (Mustad Heebrea Israeliidid) ja elukutselise vasakaktivisti, Omaha indiaani suguharusse kuuluva Nathan Phillipsi verbaalse ning füüsilise rünnaku alla.

Kui Mustade Heebrea Israeliitide pisike seltskond karjus eemalt poiste kohta ainult rõvedaid solvanguid, siis Phillips trügis katoliku koolipoiste keskele ja hakkas Sandmanni nina all trummi taguma ning joiguma. Sandmann ei osanud muud moodi provokatsioonile reageerida kui seista, Phillipsile otsa vaadata ja naeratada.

Paljud katoliku koolilapsed olid Elumarsilt ostnud suveniiriks Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi presidendikampaania punase nokkmütsi, millel oli loosung Make America Great Again (Tehke Ameerika jälle suureks; MAGA). Phillipsiga oli kaasas inimene, kes kokkupõrget filmis, kuid sellest pandi kokku video, millest jäi mulje, nagu oleks hoopis Covingtoni kooliõpilased eesotsas Sandmanniga indiaanlasest vasakaktivisti kuidagi rünnanud.

Phillipsi kaaslase poolt filmitud video pandi peatselt internetti ja peavoolu meediaväljaanded leidsid selle kiiresti üles ning tegid punaseid MAGA mütse kandvatest katoliku koolipoistest põhjaliku näite, kuidas Trumpi- ja elupooldajatest abordivastased on rassistid. CNN otsis Sky Man (Taevamees) indiaani nime kandva aktivisti üles ja see andis telekanalile intervjuu teemal, kuidas rassistlikud, tüli norivad, koolipoisid teda kiusasid. Ehk Phillips valetas otse eetris koolilaste kohta.

Peavoolumeedias tehti Covingtoni koolipoistest hoobilt ässnarratiivi "Trump ja tema pooldajad on rassistid" toetav jutupunkt ning sellest sai kiiresti üks meediakanalite suuremaid päevauudiseid. Katoliku koolilaste vastu peavoolumeedias üles köetud viha viis isegi selleni, et Covingtoni kool pidi õpilaste turvalisuse huvides mitmeks päevaks õppetöö katkestama.

Kuid samal ajal filmisid oma ja indiaanlaste rünnakuid katoliiklaste vastu ka Mustad Heebrea Israeliidid, kes oma video ka ilmavõrgus avaldasid, ning sellest videost jäi sündmustest indiaani aktivisti jutule vastupidine mulje. Läks mitu nädalat mööda, meedias jätkus juttu kauemaks ja katoliku koolipoisid pesti väidetavast rassismisüüst puhtaks.

Peavoolumeedias avalikult ja korduvalt rassismi eest risti löödud Sandmann (või pigem tema vanemad) otsustas(id) noore inimese nime puhtaks pesemiseks pöörduda laimamise eest ajalehe Washington Post ja kahe telekanali, CNN-i ning NBC Universali, vastu  kohtusse.

Washington Posti ja NBC kohtuasjad on veel käimas, kuid CNN otsustas sõlmida kohtuvälise kokkuleppe. Sandmanni esindajad soovisid hagis telekanalilt kahjutasuks 250 miljonit dollarit, kuid kokkuleppemenetluses kokku lepitud summat pooled ei avaldanud.

Kohus ootab ees ka vasakaktivist Nathan Phillipsit ja ühtekokku on katoliku koolipoisi advokaatidel kavas esitada süüdistus kuni viieteistkümne inimese ning organisatsiooni vastu. Järgmise kahe kuu jooksul on Sandmanni esindajatel laimamise eest kavas kohtusse kaevata üks USA suurimaid peavoolumeedia haldusettevõtteid Gannett.

Katoliku koolipoistest kirjutas-rääkis 25.01.2019 eetrisse läinud nädalakommentaaris Obektiivi peatoimetaja Markus Järvi ning 24.01.2019 avaldas Objektiiv Veiko Vihuri arvamusloo "Kentucky koolipoisi ilmeroim ja progressiivse inimkonna raev".

Toimetas Karol Kallas

Nädalakommentaar: Kentucky poisid ja peavoolu punanahkade valu

Veiko Vihuri: Kentucky koolipoisi ilmeroim ja progressiivse inimkonna raev