Joe Biden. Foto: Scanpix

Fox Newsi Valge maja korrespondent Jacqui Heinrich kirjutab sotsiaalmeedias, kuidas Valge Maja nägi viimase hetkeni vaeva, et Venemaale naftaembargo kehtestamine ära hoida, kuid ametnikud pidid Kongressile alla vanduma ja läksid näo päästmiseks algatusega kaasa. 

Algab Heinrichi lõim:

Biden tõkestas kahepoolse (demokraatide ja vabariiklaste) seaduseelnõu, millega sooviti kelata Venemaa naftaeksport, arutamise. Protsessiga lähedalt kokku puutuv allikas kinnitas mulle, et Kongressi Meetodite ja vahendite komisjoni (Ways and Means Committee; Eesti mõistes Rahanduskomisjon) mõlema partei esindajad nägid terve nädalavahetuse (5.–6. märts) vaeva, et keelata ära kõik Venemaa naftaimport. Samuti sooviti Venemaalt ära võtta alaliste tavapäraste kaubandussuhete (permanent normalized trade relations; PNTR) staatus, mis tähendas, et Venemaa kaotaks "riigi eelisseisuse" (most favored nation status) tariifide osas. Kuid president sekkus, et selle seaduseelnõu arutamine peatada.  

Pühapäeva õhtul panid Rahanduskomisjoni demokraadid üles pressiteate, et koos vabariiklastega esitatakse kahepoolne seaduseelnõu – kuid see võeti viie minuti pärast maha. Sellest tegi uudise isegi reuters, kuid eilse päeva jooksul [esmapäevani; lõim on kirjutatud teisipäeval 8. märtsil] seda seaduseelnõu ei esitatud. 

Minu allika kirjelduste kohaselt helistati Valgest Majast Rahanduskomisjoni demokraatidele ja kästi selle seaduseelnõu arutamine ära lõpetada. MIllest hoolimata soovisid Rahanduskomisjoni demokraadid sellega edasi liikuda. Eile [esmaspäeval] kuskil 18:30 helistas keegi Valgest Majast [Kongressi spiiker] Nancy Pelosi kontorisse ja palus sekkuda.

Valge maja "argumendid teda ei liigutanud" ja Pelosi kontor teatas Valge Maja ametnikele, et seaduseelnõuga minnakse edasi. Kuskil 21.30 helistas Joe Biden isiklikult Pelosile ja palus, et seda ei tehtaks. (Naftaembargot Venemaale ei kehtestataks.)

Mulle räägiti, et Pelosi jäi endale kindlaks ja seaduseelnõuga liiguti edasi. Seejärel üritas Valge Maja [Senati demokraatide juhi] Chuck Schumeri kaudu mõjutada demokraadist senaatorit Ron Wydenit, et see Senatis seda eelnõu ei toetaks ja nii seda seal ei kinnitataks. 

Minu allikad arvavad, et Valge Maja ei tahtnud jätta muljet, et Kongress on nad selles küsimuses nurka surunud – kuid tegemist hea näitega, milline varjatud hõõrumine käib tegelikult Valge Maja ja Kongressi demokraatide vahel.

Mõlema partei liikmed avaldasid nördimust, et kui nemad nägid terve nädalavahetuse vaeva, et koostada mõlemale poolele sobiv seadusalgatus, sõitis Valge Maja neist lihtsalt üle.

Ja kui ma seda kirjutan (8.03), teatab Reuters, et Valge Maja annab peatselt teada, et Venemaa naftaimport keelatakse ära.

Heinrichi sõnumit kinnitab ka CNNi poliitikaanalüütik Rachael Bade.

Toimetas Karol Kallas