Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Saksamaa kantsler Angela Merkel plaanivad interneti suukorvistamist. Fotto: Scanpix

Väljaande Breitbart News tehnoloogiakorrespondendi Allum Bokhari hinnangul tegutsevad liberalismi ja valgustuse sünnipaigas Euroopas võimsad jõud selle nimel, et piirata sõnavabadust veebis. Bokhari märgib, et lääne valitsused käituvad üha enam nagu Hiina, mille võimud on režiimi püsimise huvides kehtestanud tsensuuri, tuginedes seejuures eraettevõtetele.

Bokhari viitab äsja Prantsusmaa parlamendi alamkojas heakskiidu saanud drakoonilisele seadusele, mis koostati Saksamaa eeskujul ja millega nähakse ette suured trahvid ühismeediafirmadele, kes ei kõrvalda 24 tunni jooksul oma platvormilt "ilmselgelt vihkavat" sisu.

Teisipäeval kiitis Prantsuse parlamendi alamkoda heaks interneti vihakõne seaduse, mille järgi peavad sotsiaalmeediaplatvormid eemaldama solvava sisuga materjali 24 tunni jooksul. Kui "ilmselgelt vihkavat" sisu ei eemaldata, ähvardavad rikkujaid kuni 1,25 miljoni euro suurused trahvid.

ERRi portaali andmeil toetas Prantsuse parlamendi alamkojas peetud hääletusel kõnealust seadust 434 saadikut, vastu oli 33.

Kriitikute sõnul annab seadus sotsiaalmeediaplatvormidele liiga palju võimu, delegeerides neile õiguse otsustada sõnavabaduse üle.

"Tänu lekkinud dokumentidele, mille Breitbart News möödunud aastal avaldas, on teada, et Google'i enda uurijad möönavad, et nende kompanii ja teised Silicon Valley tehnoloogiahiiud "liiguvad tsensuuri poole". Lekkinud dokumentidest ilmnes, et üks faktor, mis seda mõjutab, on surve välisriikidest," kirjutab Breitbarti kaastöötaja Allum Bokhari.

"Näib, et need välisriigid pole sugugi ainult tavalised kahtlusalused (Türgi, Venemaa, Pakistan, Hiina jne). Ka Euroopas, liberalismi ja valgustuse sünnipaigas, liiguvad võimsad jõud sõnavabaduse kaotamise suunas veebis," nendib Bokhari.

Veiko Vihuri